24.04.2025
10:00 - 14:40
Ilgtspējīgs iepakojums: no dizaina līdz pārstrādei 2025
Ņemot vērā jaunās prasības attiecībā uz iepakojuma pārstrādi un ilgtspējīgiem risinājumiem, tādējādi veicinot Eiropas Savienības normu izpildi attiecībā uz atkritumu apjoma samazināšanu Latvijā, arī šogad Latvijas Zaļais punkts kopā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, kā arī Latvijas Iepakojuma asociāciju, rīko seminārs “Ilgtspējīgs iepakojums: no dizaina līdz pārstrādei 2025”. Pasākums notiks 24. aprīlī no plkst. 10.00, Jelgavā, LBTU Aulā, un tā mērķis ir sniegt ieskatu aktuālajos izaicinājumos un iespējās, kā arī veicināt izpratni diskusijas par nepieciešamajām pārmaiņām, lai uzņēmumi un sabiedrība kopumā pielāgotos jaunajiem normatīviem.
Semināra programma:
Dalība pasākumā ir bez maksas un pēc iepriekšējas pieteikšanās līdz 16.aprīlim. Vietu skaits pasākumā ir ierobežots.
23.04.2025
13:00 - 15:00
Pārtikas atkritumu daudzuma noteikšana Latvijā 2024. gadā
2025.gada 23.aprīlī pl.13.00-15.00 aicinām uz tiešsaistes semināru, kurā dalīsimies ar LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” ietvaros veiktā pētījuma rezultātiem par radīto pārtikas atkritumu daudzumu Latvijā un iepazīstināsim ar izmantotajām datu ievākšanas un aprēķina metodēm.
Lai piedalītos seminārā, lūdzam reģistrēties līdz 2025. gada 22.aprīlim.
31.03.2025 – 00:00
līdz
04.04.2025 – 00:00
Organizē savu bezatkritumu darbnīcu!
Maijā un jūnijā Rožu laukumā tiks izveidota vides izglītības konceptvieta "Šūna", kurā noritēs dažādas darbnīcas, popularizējot bezatkritumu dzīvesveidu.
Pašvaldība aicina māksliniekus, biedrības un citus aktīvistus pieteikt savas darbnīcas organizēšanu. Pieejamie datumi darbnīcu organizēšanai - 9., 16., 23., 30. maijs, 6., 13. jūnijs.
Viena darbnīca var pretendēt uz finansējumu līdz 600 eiro. Kopējais projekta finansējuma apjoms darbnīcu organizēšanai ir 3000 eiro.
Lai pieteiktos darbnīcas organizēšanai, aizpildīts pieteikums (skatīt zemāk) jānosūta līdz 4. aprīlim uz e-pastu: daina.terauda@cesunovads.lv.
Viens pretendents var iesniegt ne vairāk kā vienu pieteikumu darbnīcas organizēšanai.
Darbnīcu mērķis ir popularizēt bezatkritumu dzīvesveidu attīstot Cēsu novada iedzīvotāju prasmes labot un uzlabot (up-cycle) lietas, kā arī darināt lietas pašiem no lietotiem materiāliem. Aicinām pieteikties darbnīcu organizēšanai, kas saistīts ar apģērbu labošanu, dekoratīvo lāpīšanu, mēbeļu labošanu un up-cycling, sadzīves priekšmetu, dekorāciju gatavošanu no lietotiem materiāliem vai kādu citu darbnīcu kas atbilst iepriekš norādītajam mērķim.
Sīkāki noteikumi un pieteikšanās minēta cenu aptaujā skatīt šeit
Vides pakalpojumu grupa “CleanR Grupa”, turpinot attīstīt vides pratības stratēģiju, šogad Cēsīs veidos vides izglītības konceptvietu “Šūna”. Pirmo reizi “Šūna” tika izveidota pērn Rīgā, skvērā pie Latvijas Mākslas Akadēmijas, divus mēnešus pulcējot interesentus, lai diskutētu par vides ilgtspēju caur mākslas, kultūras un zinātnes prizmu.
22.03.2025
13:00 - 17:00
ZAAO aicina piedalīties izglītojošā nodarbībā “Pārtika un bioloģiski noārdāmie atkritumi”
SIA “ZAAO” (ZAAO) Reģionālajā aprites ekonomikas izglītības un kompetences centrā “Daibe” 22. martā no plkst. 13.00 norisināsies nodarbība “Pārtika un bioloģiski noārdāmie atkritumi”, kas būs jau trešā pieaugušo neformālās izglītības programmā “Ģimenes budžeta taupīšana, dzīvojot zaļāk”. Nodarbības laikā dalībnieki varēs apgūt praktiskas metodes pārtikas uzglabāšanai un bioloģisko atkritumu pārvaldībai.
Pasākuma pirmajā daļā paredzēta izpētes ekskursija pa Aprites ekonomikas centru “Daibe”, kurā varēs iepazīt Bioloģiski noārdāmo atkritumu (BNA) rūpnīcu un uzzināt vairāk par aprites ekonomikas risinājumiem Latvijā. Tiem, kas šo ekskursiju jau apmeklējuši, būs iespēja pievienoties programmai stundu vēlāk, piedaloties tikai nodarbībās.
Lekcijā “Pārtikas uzglabāšanas noslēpumi” ZAAO Vides izglītības nodaļas vadītāja dalīsies ar vērtīgiem padomiem, kā uzglabāt pārtiku tā, lai samazinātu izšķērdēšanu un paildzinātu tās derīguma termiņu.
Praktiskajā nodarbībā “Gudra BIO atkritumu un komposta pārvaldība” kopā ar Latvijas Komposta vēstnieci Zani Kopštāli dalībnieki apgūs efektīvus veidus, kā samazināt bioloģiskos atkritumus un veidot kvalitatīvu kompostu.
Dalība pasākumā ir bez maksas, bet vietu skaits ir ierobežots!
Pieteikšanās līdz 28. februārim aizpildot pieteikuma anketu: ej.uz/3_nodarbiba
21.03.2025
11:00 - 12:00
Gatavojoties Pasaules ūdens dienai, aicina uz izstādi “Jūras ļaundaru laboratorija”
Gatavojoties Pasaules ūdens dienai, aicinām uz izstādes “Jūras ļaundaru laboratorija” atklāšanu 21. martā plkst. 11.00, Latvijas Leļļu teātrī (adrese: Kr.Barona iela16/18). Izstāde atklāj jūras piesārņojuma ietekmi, iepazīstinot ar draudīgām būtnēm, kas simbolizē dažādus kaitīgus atkritumus – plastmasu, mikroplastmasu, cigarešu izsmēķus un citus jūrai bīstamus elementus. Māksla un interaktīvi elementi atklāj, kā šie atkritumi pārvēršas par jūrai bīstamiem draudiem, vienlaikus mudinot apmeklētājus iesaistīties un kļūt par jūras glābējiem.
Izstādes atklāšanas pasākumā būs iespēja:
· Pirmo reizi sastapt jūras ļaundarus – Plankumaino Vienreizēdi, Plastmadūzu, Izdūmoni un citus;
· Tikties ar izstādes māksliniecēm Rūtu Briedi un Eviju Stukli-Zuitiņu, kā arī Vides izglītības fonda vadītāju Jāni Ulmi ;
· Uzzināt, kā ikviens no mums var palīdzēt jūrai kļūt tīrākai, mainot ikdienas ieradumus un iesaistoties dabas aizsardzībā.
Izstāde būs skatāma pirms teātra izrādēm un starpbrīžos no 21.marta - 15.jūnijam.
25.01.2025
10:00 - 15:00
ZAAO aicina uz cikla “Ģimenes budžeta taupīšana, dzīvojot zaļāk” otro nodarbību
SIA “ZAAO” (ZAAO) Reģionālajā aprites ekonomikas izglītības un kompetences centrā notiks pieaugušo neformālās izglītības nodarbība “Atkritumu pārvaldības sistēma mājsaimniecībās un atkritumu samazināšana”, kas ir jau otrā ciklā “Ģimenes budžeta plānošana, dzīvojot zaļāk”. Nodarbība norisināsies 25. janvārī ZAAO Dabas un tehnoloģiju parka URDA telpās.
No plkst. 10.00 dalībniekiem tiks piedāvāta izglītojoša ekskursija – brauciens pa Aprites ekonomikas centru “Daibe”. Tiem, kuri šo ekskursiju jau apmeklējuši un nevēlas atkārtot, ir iespēja šo daļu izlaist un pievienoties pasākumam stundu vēlāk, nenokavējot lekcijas.
No plkst. 11.00 Agnese Gaidelione, beziepakojuma veikala ieber.lv idejas autore un vadītāja ar vairāk nekā 26 gadu pieredzi ilgtspējas jomā, dalīsies ar praktiskiem padomiem par ieguvumiem, plānojot pirkumus gudri un izvairoties no liekiem atkritumiem.
No plkst. 12.30 Lean un 6 Sigma procesu vadības eksperte Linda Liepiņa iepazīstinās ar LEAN principiem un to ieviešanas ieguvumiem mājsaimniecībās, kas palīdz uzlabot resursu pārvaldību un efektivitāti.
Plkst. 14.00 nodarbību noslēgs praktiskā meistarklase “Bišu vaska drāniņu gatavošana”, kur dalībnieki apgūs, kā paši var radīt videi draudzīgu pārtikas iepakojuma alternatīvu.
Apmeklētāji aicināti piedalīties un uzzināt, kā, taupot ģimenes budžetu, var dzīvot videi draudzīgāk.
Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc pieteikšanās līdz 24. janvārim. Plašāka informācija par programmu un pieteikšanās anketa pieejama vietnē www.urda.lv sadaļā "Jaunumi".
Programma
9.45 - 10.00 reģistrēšanās un kafijas pauze, uzkodas
10.00 -14.00 izpētes brauciens pa AEC "Daibe" + VR brilles (!!! IZVĒLES EKSKURSIJA!!! ŠO DAĻU VAR IZLAIST TIE APMEKLĒTĀJI, KAS IEPREIKŠĒJĀ NODARBĪBĀ DEVĀS IZBRAUCIENĀ).
11.00 - 12.00 lekcija atkritumu neradīšanu (Agnese Gaidelione, ieber.lv).
12.00 - 12.30 kafijas pauze, uzkodas.
12.30 - 14.00 lekcija/stāsts par lean principu ieviešanu mājsaimniecībā (Linda Liepiņa).
14.00 - 15.00 meistraklase - bišu vaska drāniņu gatavošana.