Pieredzes vizītē Somijā SIA “ZAAO” novērtē digitalizāciju atkritumu šķirošanas infrastruktūrā, kopējo sabiedrības atbildību un iesaisti aprites ekonomikas principu iedzīvināšanā.
SIA “ZAAO” (ZAAO) turpina strādāt pie Pilot EKO laukuma izveides projekta Valmierā Dzelzceļa ielā 5, kas paredz būtiski pārbūvēt un uzlabot esošo ZAAO EKO laukumu. Laukuma apkārtējo teritoriju ir paredzēts attīstīt, atjaunojot vecās ēkas, pārvēršot to par mūsdienīgu aprites ekonomikas un šķiroto atkritumu savākšanas kompleksu. Laukums tiks veidots kopā ar Vidzemes reģionālo aprites ekonomikas centru kā remonta un pārstrādes vietu, tajā apmeklētāji varēs arī iegādāties lietas atkārtotai izmantošanai.
Lai plānotā ZAAO EKO laukuma Dzelzceļa ielā 5 pārbūve noritētu veiksmīgāk un rezultātā tiktu izveidots ērts un sabiedrībai pieejams EKO laukums, vienlaikus veidojot iedzīvotāju izpratni un motivāciju aprites ekonomikas principu ieviešanai ikdienā, 2023. gada marta sākumā ZAAO pārstāvji devās pieredzes vizītē uz Somiju.
Kā uzsver ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis: “Skandināvijas valstīm ir ilggadēja un ļoti vērtīga pieredze aprites ekonomikas jautājumos. 2022. gadā ar Zviedrijas vēstniecību Rīgā īstenojām kopīgu projektu, aktualizējot aprites ekonomikas jautājumus, meklējot iespējas pieredzes pārnesei Latvijā. Arī Somijā šobrīd ir iedzīvināti aprites ekonomikas principi, ir pieredze to īstenošanā caur atkritumu apsaimniekošanas nozari, radot iespēju arī mums mācīties no viņu pieredzes.”
Vizītes ietvaros tika apmeklēts atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “Lakeuden Etappi” Oy atkritumu nodošanas laukums RE-point, kas izvietots Seinäjoki pilsētas apkaimē un izceļas ar tajā īstenotajiem digitālajiem risinājumiem. Laukuma izveide pabeigta vien 2021. gada jūnijā, klientiem tas atvērts kopš 2021. gada 28. jūnija. Modernais RE-point koncepts piedāvā iespēju nodot atkritumus jaunā un ērtā vidē, uzsvaru liekot uz pašapkalpošanās procesiem. Galvenais darbības princips ir radīt ērtu pakalpojumu iedzīvotājiem, lai atkritumi nenonāktu apkārtējā vidē. Mājsaimniecībām laukumā nodrošināta pašapkalpošanās iespēja visu diennakti visās nedēļas dienās (24/7), izmantojot RE-appi mobilo lietotni. Laukums aprīkots ar informatīvām zīmēm, kas parāda, kāda veida atkritumi kur jānodod. Lai palīdzētu iedzīvotājiem šķirot atkritumus, mobilajā lietotnē un mājaslapā ir pieejama atkritumu meklēšanas funkcija, kurā ir iespējams pārbaudīt, kādai atkritumu kategorijai pieder konkrētā prece, tādējādi veicinot pareizu atkritumu sašķirošanu.
Savukārt Somijas pilsētā Espoo ZAAO pārstāvji apmeklēja atkārtotas izmantošanas centra Kierrätyskeskus lielāko lietotu preču veikalu, kurā tika iepazīstināti ar centra darbības organizācijas procesiem, kas paredz lietu nodošanu, ja nepieciešams, to labošanu, sagatavošanu pārdošanai (veidojot fotogrāfijas, ko publicēt pārdošanas vietnē) un pārdošanu turpat izveidotajā veikalā. Centrā tiek piedāvāts nodot un iegādāties visdažādākās saimniecības preces - sākot no apģērbiem, traukiem līdz elektrotehnikai. Kā uzsver centra darbinieki: “Mēs, cilvēki, patērējam dabas resursus neilgtspējīgā ātrumā. Kierrätyskeskus kodols un būtība ir šī destruktīvā ieraduma samazināšana, veicot un veicinot atkārtotu izmantošanu, pārstrādi, “Dari pats” principu un visaptverošu ilgtspējīga dzīvesveida risinājumu iedzīvināšanu. Mēs uzskatām, ka katrs no mums var būt vairāk nekā tikai patērētājs. Un mums ir daudz veidu, kā palīdzēt līdz tam nonākt”.
Kierrätyskeskus ir bezpeļņas organizācija, kas strādā, lai izveidotu labāku kopienu, veicinot ilgtspējīgu dzīvesveidu un saudzējot dabas resursus. Tai ir vairāki veikali visā Helsinku metropoles zonā (Vantā, Espo un Helsinkos), kā arī valsts mēroga tiešsaistes veikals, tajos tiek pārdoti dažādi lietoti mājsaimniecības priekšmeti un mēbeles, kurus ziedojuši somu iedzīvotāji un dažādi uzņēmumi. Priekšmetus papildina lietoti amatniecības piederumi un centra darbinieku radīta kolekcija ar pārstrādātām mēbelēm, apģērbiem un aksesuāriem. Būtiska nozīme tiek piešķirta izglītībai. Katru gadu šajā centrā vides pedagogu vadībā par ilgtspējas jautājumiem tiek apmācīti aptuveni 60 000 bērnu, pusaudžu, pieaugušo, kopienu un uzņēmumu pārstāvju. Centrs piedāvā savus pakalpojumus arī jebkuram uzņēmumam, kas vēlas panākt videi draudzīgas pārmaiņas savā darbībā. Un kā sociālais uzņēmums centrs piedāvā darba pieredzi, karjeras iespējas un jaunas vai pilnveidotas prasmes ilgstošajiem bezdarbniekiem vai ikvienam, kam nepieciešams kāds papildu atbalsts.
Atgādinām, ka 2022. gada sākumā ZAAO sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un 21 citu atkritumu apsaimniekošanas nozares sadarbības partneri uzsāka realizēt Eiropas Savienības LIFE programmas integrēto projektu Nr. LIFE20 IPE/LV/000014 “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Recources IP). Viena no ZAAO projekta aktivitātēm ir Pilot EKO laukuma izveide Valmierā Dzelzceļa ielā 5, kas paredz EKO laukuma pārbūvi veikt līdz 2024. gada aprīlim, savukārt remonta un pārstrādes centra jeb Vidzemes reģionālā aprites ekonomikas centra izveide paredzēta 2026. gada sākumā.
Projekts LIFE Waste To Recources IP tiek īstenots visā Latvijas teritorijā līdz 2028. gada 31. decembrim, attīstot atkritumu apsaimniekošanas nozari, veicinot aprites ekonomikas principu un atkritumu kā resursu koncepcijas ieviešanu.
___________________________
LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.
Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.