Logo
lv en

Sākas pieteikšanās dalībai "SINERGIA: industriālās simbiozes inovāciju akseleratorā"

12.06.2024

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrs izsludina dalībnieku uzņemšanu «SINERGIA: industriālās simbiozes inovāciju akseleratorā», ko īsteno kopā ar biedrību «CLEANTECH LATVIA». Akseleratora mērķis ir veicināt aprites ekonomikas inovāciju attīstību Latvijā, radot risinājumus ražošanas uzņēmumu atlikumu un blakusproduktu apsaimniekošanai.

Programma tiks īstenota trīs kārtās. Līdz 28. jūnijam atvērta pieteikšanās dalībai akseleratora pirmajā kārtā, kas norisināsies gadu – līdz 2025. gada jūlijam.

Pirmajā kārtā dalībnieki meklēs inovatīvus risinājumus un lietojumu divu Latvijas ražošanas uzņēmumu radītajiem atlikumiem un blakusproduktiem. SIA «Valmiermuižas alus» programmā vēlas atrast veidus, kā izmantot alus ražošanas procesā radušos blakusproduktus – drabiņas, šķidro raugu un olbaltumvielas. Savukārt AS «Valmieras stikla šķiedra» izaicinājums vērsts uz ražošanas blakusprodukta – sintētiskā ģipša – sagatavošanu tālākai izmantošanai.

Dalībai programmā aicināti pieteikties Latvijā dibināti mazie un vidējie uzņēmumi, jaunuzņēmumi, kā arī privātpersonas, kas pārstāv minētajiem izaicinājumiem atbilstošas nozares vai kurām ir idejas vai risinājumu iestrādes, kas atbilst ražošanas uzņēmumu definētajiem izaicinājumiem. Dalībai akseleratorā var pieteikties individuāli vai komandās. Katrā programmas kārtā tiks uzņemtas divas komandas, kuru sastāvā būs ne vairāk kā seši dalībnieki. Pieteikšanās dalībai akseleratorā – https://ej.uz/industrialas_simbiozes_akselerators.

Programmā tiks veidotas starpdisciplināras komandas, kuru vadība būs uzņēmumu jeb izaicinājumu devēju rokās, dodot akseleratora dalībniekiem unikālu iespēju meklēt risinājumus kopā ar Latvijas ražotājiem. Akselerators vērsts uz sadarbības veidošanu starp dažādu nozaru uzņēmumiem un citiem tirgus dalībniekiem, tādējādi veidojot industriālo simbiozi.

Lai palīdzētu komandām sasniegt maksimāli labāko rezultātu, katra akseleratora kārta tiks sākta ar dalībnieku mācībām par aprites ekonomiku, sistēmisko domāšanu, finanšu pratību u.c. Mācībām noslēdzoties, komandām tiks piedāvātas mentoringa sesijas un finansiāls atbalsts tālākai risinājumu attīstībai. Akselerācijas programmas mācības un darbnīcas tiks organizētas gan klātienē SIA «ZAAO» telpās, gan tiešsaistē. Programmas valoda – latviešu.

Plānots, ka akseleratora otrā kārta norisināsies no 2025. gada februāra līdz 2025. gada oktobrim, savukārt trešā kārta – no 2025. gada oktobra līdz 2026. gada jūnijam. Līdzīgi kā pirmajā kartā, katrā nakamajā kārtā tiks uzņemtas divas komandas, katrai risinot vienu no diviem vietējo ražošanas uzņēmumu iepriekš definētajiem izaicinājumiem, tādējādi kopumā visa akseleratora laikā tiks atrisināti seši dažādi ražošanas uzņēmumu radīto atlikumu un blakusproduktu izaicinājumi.

Vairāk informācijas par uzņemšanas kritērijiem un programmas norisi mājaslapā: https://sinergia.lv/akselerators/

Akselerācijas programma izstrādāta Eiropas Savienības (ES) LIFE programmas integrētā projektā «Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju» (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014), kas tiek īstenots ar ES un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.

Projektu īsteno Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kopā ar 22 sadarbības partneriem, lai samazinātu atkritumu rašanos, ieviešot pasākumus, kas palīdzētu uzlabot materiālu reģenerāciju un apriti, kā arī samazināt ekonomikas ietekmi uz vides piesārņojumu, pilnībā īstenojot Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.–2028. gadam noteiktos pasākumus.

Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un ne vienmēr atspoguļo ES vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju un viedokli. Ne ES, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.

Dalīties:

Atbildīga un videi draudzīga Cēsu pilsētas svētku svinēšana

19.07.2024

Lai nodrošinātu ne vien krāšņu, bet arī atbildīgu un...
Lasīt vairāk
Dabas un tehnoloģiju parks “URDA” attīstās izglītības un vides aizsardzības veicināšanai

17.07.2024

SIA “ZAAO” Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” paspārnē...
Lasīt vairāk
Grēta Girvaite: Permakultūras rīks “GALA Dārzs”

15.07.2024

Noslēdzot rakstu sēriju par zinātniski pētnieciskā...
Lasīt vairāk
Latvijā attīstās koprades darbnīcu koncepts

09.07.2024

No 3D printera līdz šujmašīnai – koprades darbnīcās var...
Lasīt vairāk