Vietne izmanto sīkdatnes tās pamatfunkcionalitātēm, statistikai un mārketingam. Lūdzam veikt izvēli zemāk.
14.02.2025
Lai veicinātu ilgtspējīgu dzīvesveidu, sniedzot iedzīvotājiem nepieciešamās zināšanas atbildīgu lēmumu veikšanai, 27. septembrī, SIA "ZAAO" (ZAAO) Reģionālā aprites ekonomikas izglītības un kompetences centrā "Daibe" ar pirmo nodarbību uzsāka neformālu izglītības programmu “Ģimenes budžeta taupīšana, dzīvojot zaļāk”. Nodarbības ietver praktiskus padomus un meistarklases par resursu taupīšanu, atkritumu samazināšanu un ilgtspējīgu patēriņu, piemēram, tekstila pārstrādi un stilistes ieteikumiem kapsulas garderobes izveidei. 2025. gada janvārī aizvadīta arī otrā nodarbība, kas veltīta tēmai “Atkritumu pārvaldības sistēma mājsaimniecībās un atkritumu samazināšana’’. Pasākumi turpināsies līdz 2025. gada jūlijam. Programma ir pieejama ikvienam interesentam, piedāvājot iespējas apgūt praktiskas prasmes un taupīt resursus, vienlaikus mazinot negatīvo ietekmi uz vidi.
ZAAO Vides izglītības nodaļas vadītāja Ieva Freimane Mihailova: “Mēs dzīvojam laikā, kad atbildīgi lēmumi par mūsu patēriņa ieradumiem un atkritumu apsaimniekošanu ir būtiski, lai veidotu ilgtspējīgu nākotni. Ar šīs programmas palīdzību mēs vēlamies iedvesmot cilvēkus pieņemt videi draudzīgus lēmumus, kas ne tikai palīdzēs viņiem ietaupīt savas finanses, bet arī samazinās negatīvo ietekmi uz vidi.”
Vides izglītības fonds kampaņas “Planētai vajag varoņus, nevis atkritumus!” ietvaros aicina ģimenes izmantot atkritumu audita rīku www.atkritumuaudits.lv, lai izsekotu mājsaimniecībās radītam atkritumu apjomam un identificētu ilgtspējīgus risinājumus. Kampaņa notiek četras reizes gadā, ļaujot analizēt atkritumu veidošanos dažādos gadalaikos.
Kampaņas laikā atkritumu daudzums un veids tiks mērīts ar speciāli izstrādātu atkritumu audita rīku. Ģimenes ar labākajiem rezultātiem tiks apbalvotas, motivējot un stiprinot izpratni par videi draudzīgāku dzīvesveidu.
“Dabā atkritumi nerodas, bet cilvēku radītā pasaulē to kļūst aizvien vairāk. Eiropas Savienībā katru gadu tiek radīti vairāk nekā 2,2 miljardi tonnu atkritumu. Vairāk nekā ceturto daļu no tiem veido sadzīves atkritumi, kurus galvenokārt rada mājsaimniecības. Turklāt Latvijā no tiem joprojām lielākā daļa nonāk atkritumu poligonā. Lai izglītotu sabiedrību un pēc iespējas samazinātu atkritumu apjomu, atklājam kampaņu ģimenēm. Tā ir iespēja katrai ģimenei noskaidrot, cik lielu “atkritumu kalnu” jūs radāt un ko jūs varat darīt, lai to mazinātu’’,
stāsta Vides izglītības fonda programmas Ekoskolu vadītājs Daniels Trukšāns.
Aicinām ģimenes pievienoties kampaņai “Planētai vajag varoņus, nevis atkritumus!” atkritumuaudits.lv
LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā’’ ietvaros biedrība Zaļā brīvība ir izdevusi atjaunotu “Zaļo ceļvedi’’ par dzīvesveida ietekmi uz vidi, ilgtspēju un ar kādām darbībām to varam uzlabot. Ceļvedī ir atrodami praktiski padomi, kā izvēlēties ilgtspējīgākus un veselībai labvēlīgākus produktus, kā uzturēt vidi sev apkārt tā, lai mazinātu resursu patēriņu un pasargātu sevi un apkārtējos no kaitīgām vielām, kā arī citi dzīvei noderīgi, zaļi un ilgtspējīgi padomi.
Ceļvedī tiek apskatītas kopumā 12 virstēmas, kā, piemēram, pārtika, mājoklis un dārzs, tīrīšanas līdzekļi, dzīve pilsētā, un padziļināti apskatītas tēmas, kā piemēram, godīgā tirdzniecība, apkure, kaķu un suņu barība, higiēnas produkti, rotaļlietas un daudzi citi.
Pirmo “Zaļo ceļvedi’’ biedrība Zaļā brīvība izdeva 2008. gadā. 2023. gadā jaunā ceļveža versija tika digitalizēta.
Projekta ietvaros izstrādāts jauns siltumnīcefekta gāzu emisiju aprēķina rīks atkritumu apsaimniekošanas nozarei, kas palīdz precīzi noteikt emisijas no tādām darbībām, kā atkritumu transportēšana, pārstrāde, reģenerācija un apglabāšana.
Rīks balstās uz starptautiski atzītām metodoloģijām, kā arī Starptautiskās Klimata pārmaiņu starpvaldību padomes (IPCC) vadlīnijām, un piedāvā emisiju analīzi CO2 ekvivalentos, iekļaujot oglekļa dioksīdu (CO2), metānu (CH4) un slāpekļa oksīdu (N2O). Šī pieeja nodrošina augstu precizitāti un atbilstību valsts inventarizācijas datu apkopošanas prasībām, ļaujot izmantot aprēķinu rezultātus gan politikas veidošanā, gan ziņošanā valsts līmenī. Rīks palīdzēs uzņēmumiem plānot pasākumus emisiju samazināšanai un resursu efektīvākai izmantošanai. Apmācības par rīka izmantošanu norisinājās 2024. gada 12. un 21. novembrī.
Valsts vides dienesta informācijas sistēmā “TULPE’’ ir ieviesti divi jauni e-pakalpojumi depozīta iepakojuma apsaimniekošanas sistēmas uzlabošanai, samazinot administratīvo slogu un uzlabojot datu precizitāti.
“Depozīta iepakojuma apsaimniekošanas sistēma” - depozīta iepakojuma apsaimniekošanas sistēmas apsaimniekošanas plāna grozījumiem;
“Depozīta iepakojuma apsaimniekošanas sistēmas īstenošana” – depozīta iepakojuma apsaimniekošanas pārskatu iesniegšanai.
Pakalpojumi ļauj centralizēti iesniegt informāciju par apsaimniekotājiem un atbrīvojumiem no dabas resursu nodokļa. Integrācija ar citām sistēmām, piemēram, Uzņēmumu reģistru un Valsts vides dienesta izsniegto piesārņojošo darbību Atļauju moduli, nodrošina automatizētu datu apstrādi, veicinot sistēmas efektivitāti un digitalizāciju. Šī iniciatīva depozīta iepakojumu operatoram SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” (DIO) un sistēmā iesaistītajiem citiem operatoriem atvieglo atkritumu uzskaites pārvaldību un ilgtermiņā uzlabo aprites ekonomikas principu ieviešanu.
4.–5. novembrī LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā’’ rīkoja starptautisku tīklošanās pasākumu, kas Latvijā pulcēja Eiropas LIFE projektu pārstāvjus un nozares ekspertus no Grieķijas, Somijas, Beļģijas un Polijas, lai apspriestu plastmasas atkritumu samazināšanu un ilgtspējīgu pārstrādi.
Tīklošanās pasākuma pirmajā dienā dalībnieki no LIFE projektiem iepazīstināja ar sava projekta pasākumiem un šī brīža izaicinājumiem ilgtspējīgai atkritumu apsaimniekošanai, kuri tiek risināti caur projektu inicitatīvām.
Par ilgtspējīgu un efektīvu plastmasas iepakojuma ražošanu dalībniekiem stāstīja Latvijā vadošā iepakojuma nozares eksperte prof. Dr.sc.ing. Sandra Muižniece-Brasava, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes profesore un Latvijas Iepakojuma asociācijas valdes priekšsēdētāja.
Otrajā dienā tika prezentētas vairākas inovatīvas pieejas ilgtspējīgai atkritumu apsaimniekošanai. SIA HyroGas vadītājs Valdis Bisters iepazīstināja ar atkritumu gazifikācijas iekārtas prototipu, kas no jauktiem atkritumiem ražos sintētisko gāzi kā dabasgāzes alternatīvu. Somijas PlastLIFE pārstāvis Waltteri Heikkilä dalījās pieredzē par sabiedrības izglītošanu par atkritumu ietekmi uz vidi un piedāvāja bioloģiski noārdāmu materiālu risinājumus plastmasas aizvietošanai. Polijas projekta PlasticLifeCycle vadītājs Besim Hoxha prezentēja plastmasas atkritumu analīzi un standartus efektīvākai pārstrādei un enerģijas taupīšanai. Beļģijas LIFE-IP C-MARTLife projekta vadītāja Els Herremans stāstīja par aktivitātēm plastmasas iepakojuma samazināšanai un sabiedrības izpratnes veicināšanai par aprites ekonomiku. Savukārt Grieķijas LIFE IP CEI Greece pārstāvis Periklis Kafasis prezentēja “maksā par izmesto” pieeju un bīstamo atkritumu šķirošanas tvertnes, veicinot sabiedrības līdzdalību un atbildīgu atkritumu apsaimniekošanu.
Tīklošanās dalībniekiem bija arī iespēja apmeklēt vienu no lielākajiem polimēru pārstrādes uzņēmumiem Eiropā - AS ‘’Iterum’’, SIA Nordic Plast, kas ir izveidojusi akreditētu laboratoriju plastmasas iepakojuma un plastmasas produktu sastāva noteikšanai, SIA Clean R izveidoto būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes punktu “Nomales’’, elektrotehnikas remontdarbnīcu Lab!, kā arī SIA Eco Baltia vide nesen atklāto Resursu un pārvaldības centru, kurā tiek izmantoti modernākie atkritumu šķirošanas tehnoloģiskie risinājumi.
2024. gada septembrī un oktobrī sešu reģionālo semināru cikla ietvaros tika diskutēts par aprites ekonomikas ieviešanu pašvaldībās un atkritumu apsaimniekošanas uzlabošanu. Tika secināts, ka, lai gan daudzas pašvaldības jau ievieš dažādus risinājumus, nepieciešams, lai visas pašvaldības turpinātu ieviest pasākumus pārejai uz aprites ekonomiku un pilnveidotu esošo atkritumu apsaimniekošanas sistēmu vietējā līmenī.
Īpaša uzmanība tika pievērsta atkritumu apsaimniekošanai publiskos pasākumos. Galvenie ieteikumi ietvēra depozīta trauku sistēmas ieviešanu, dzeramā ūdens pieejamības nodrošināšanu un aktīvāku iedzīvotāju informēšanu par atkritumu šķirošanu. Tāpat tika uzsvērta nepieciešamība pēc pietiekama konteineru skaita un labāka dizaina risinājumiem publiskos pasākumos.
Tika ierosināts sabiedriskās vietās izveidot aprites skapjus un attīstīt pakalpojumus preču labošanai un atgriešanai apritei. Digitālās platformas www.lietovelreiz.lv un www.skiroviegli.lv tika atzītas par nozīmīgiem sabiedrības izglītošanas rīkiem. Noslēgumā tika secināts, ka veiksmīgai pārejai uz aprites ekonomiku nepieciešama ciešāka sadarbība starp pašvaldībām, uzņēmējiem un sabiedrību.
LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā’’ ietvaros veikti pētījumi par dažādu atkritumu sastāvu un apjomiem, kas 2024.gada 21.novembrī prezentēti Klimata un enerģētikas ministrijā aizvadītajā seminārā.
Mājsaimniecību atkritumu sastāva analīze (SIA Geo Consultants). Pētījums ietvēra analīzi par atkritumu sastāvu visos Latvijas atkritumu apsaimniekošanas reģionos, kā arī atsevišķās pilsētās - Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, Valmierā un Tukumā. Tika veikta gan nešķiroto, gan šķiroto atkritumu sastāva analīze, pētot astoņpadsmit atšķirojamās frakcijas, tai skaitā bioloģiskos atkritumus. 2024.gada pētījuma rezultāti salīdzināti ar 2016.gada datiem un secināts, ka nešķiroto sadzīves atkritumu sastāvs pa frakcijām nav būtiski mainījies. Lielākās izmaiņas ir vērojamas papīra un kartona iepakojuma atkritumiem, kuru pieaugums sadzīves atkritumu sastāvā ir par 6%, savukārt citu atkritumu frakciju apjoms ir mainījies vidēji 2% robežās, kas uzskatāms par nebūtiskām izmaiņām, lai gan kopumā valstī kopš iepriekšējā pētījuma veikšanas pieaudzis gan kopējais atkritumu daudzums, gan dalīti vākto atkritumu apjoms, tai skaitā ieviesta depozīta sistēma. Šādi pētījuma rezultāti ir ļoti svarīgi, jo sniedz iespēju salīdzināt izmaiņas pa gadiem, prognozēt dažādu atkritumu frakciju apjoma izmaiņas, kā arī strādāt pie atkritumu šķirošanas un apsaimniekošanas efektivitātes pilnveidošanas.
Pārtikas atkritumu daudzuma noteikšana (Rīgas Stradiņa universitāte). Pētījums apkopo datus par pārtikas atkritumiem visiem pārtikas piegādes ķēdes posmiem, iesaistot ražotājus, tirgotājus, ēdināšanas uzņēmumus un mājsaimniecības dažādos Latvijas reģionos. Atbildes no iesaistītajām pusēm ir bijušas ierobežotas, taču pirmie secinājumi uzrāda, ka mājsaimniecībās pārtikas atkritumi veido 3,6 kg nedēļā. No tiem 70,2% ir pārtikas atlikumi, 20,7% – sabojājušies produkti, 5,6% – neapēsta pārtika. 0,6 kg tiek novadīti kanalizācijā, 3,0 kg apsaimniekoti citos veidos.
Pilotprojekts par bioloģisko un pārtikas atkritumu dalītu vākšanu (Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija). 2023. gada pētījums analizēja dalītas bioloģisko atkritumu savākšanas efektivitāti un izaicinājumus mājsaimniecībās. Secināts, ka vidēji Rīgā uz vienu iedzīvotāju gadā radīti 52 kg pārtikas atkritumu, bet Liepājā un Preiļos radīti attiecīgi 42 kg un 41 kg.
2024. gadā Klimata un enerģētikas ministrija Latvijā īstenoja vēsturisku Azbesta atbalsta programmu, kuras mērķis bija savākt, transportēt un droši apglabāt azbestu saturošā šīfera krājumus mājsaimniecībās. Programmas kopējais finansējums, kuru varēja novirzīt mājsaimniecībām, bija 350 000 eiro. Programmā tika saņemti 656 pieteikumi, no kuriem 271 mājsaimniecība saņēma atbalstu, kopumā izvedot un droši apglabājot 711,79 tonnu azbesta šīfera. Finansējums tika sadalīts proporcionāli pa reģioniem, ņemot vērā jumta segumu apjomus Latvijas reģionos.
Lai veicinātu sabiedrības izpratni, pirms programmas uzsākšanas tika organizēta kampaņa “Ļauj vecajam azbesta jumtam aizbraukt!”, kas informēja par azbesta bīstamību un pareizu atkritumu apsaimniekošanu.
Neskatoties uz finansējuma ierobežojumiem, programma guva ievērojamu atsaucību, un Klimata un enerģētikas ministrija jau domā par turpmākiem pasākumiem, kas veicinātu azbesta šīfera drošu apsaimniekošanu Latvijā.
Vides apsaimniekošanas uzņēmums "Eco Baltia vide" kopā ar partneriem, tostarp "Lidl Latvija" un "Latvijas Zaļo punktu", aktīvi veicina elektropreču ilgtspējīgu izmantošanu, ziedojot atjaunotas elektroierīces vairākām organizācijām un sociālās palīdzības centriem.
Kā daļa no Starptautiskās elektroatkritumu dienas aktivitātēm, Valmieras SOS Bērnu ciematam tika ziedotas vairāk nekā 260 salabotas elektroierīces, tostarp sadzīves un dārza tehnika, kas atjaunota darbnīcā "Lab!". Līdzīgs atbalsts sniegts arī Īslīces SOS Bērnu ciematam, kur nodotas vairāk nekā 230 atjaunotas ierīces, kas palīdz bērniem un jauniešiem uzlabot sadzīves apstākļus.
Ziedojums biedrībai "Tavi draugi"
Biedrība "Tavi draugi" saņēma vairāk nekā 135 labotas elektroierīces, tostarp virtuves tehniku, remontiekārtas un dārza instrumentus. Šīs ierīces paredzētas palīdzībai latviešu un ukraiņu ģimenēm, kurām šobrīd nepieciešams praktisks atbalsts.
Atbalsts Līgatnes rehabilitācijas centram
Tāpat Līgatnes rehabilitācijas centram tika ziedotas vairākas atjaunotas elektroierīces, tostarp motorzāģi, putekļu sūcēji un karstā gaisa fritieri, kas uzlabo centra ikdienas darbu un palīdz nodrošināt labākus dzīves apstākļus tā iemītniekiem.
Kopumā uzņēmums "Eco Baltia vide" kopā ar partneriem aprītē atgriezuši jau vairāk nekā 700 elektroierīces, veicinot atbildīgu resursu izmantošanu, aprites ekonomiku un atkritumu samazināšanu. Šīs iniciatīvas ne tikai palīdz samazināt elektroiekārtu nonākšanu atkritumos, bet arī sniedz tiešu atbalstu tiem, kam tas visvairāk nepieciešams.
64% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka lietotu elektrotehniku iegādātos zemākas cenas dēļ, un vairāk nekā puse to apsvērtu, ja darbotos oficiāli remonta un tirdzniecības centri. Latvijā cilvēki elektropreces pērk vidēji reizi četros gados, taču lietotu tehniku iegādājas tikai 8% no iedzīvotājiem, galvenokārt ir bažas par kvalitāti un garantijas trūkumu. Lietotu un remontētu elektropreču iegādi tagad piedāvā “Eco Baltia vide”, atklājot “Lab!veikalu”, kur pieejamas par 30%-40% lētākas remontētas elektroierīces ar garantiju.
“Lab!veikals” atrodas Rīgā, Latgales ielā 240, un veikala piedāvājumā ir atrodamas arī citas ilgtspējīgas preces.
26.03.2025
25.03.2025
24.03.2025
21.03.2025