Janvāra beigās norisinājās LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” organizētās Ekoskolu pedagogu mācības. Tajās izglītības iestāžu pārstāvji no visas Latvijas apsprieda ilgtspējīgus risinājumus atkritumu samazināšanai skolās. Pasākumā īpaša uzmanība tika pievērsta aprites ekonomikas principu ieviešanai izglītības procesā, kā arī skolu pieredzes apmaiņai un praktiskiem risinājumiem.


Galvenās aplūkotās tēmas:
● Pārtikas atkritumu mazināšana skolās – Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pārstāve Juta Dekšne dalījās ar pētījuma rezultātiem un risinājumiem, kas sekmētu pārtikas atkritumu samazināšanu skolās.
● Aprites ekonomikas ceļa karte un LIFE projekta ieguvumi – Klimata un enerģētikas ministrijas eksperte Sandija Svarupa iepazīstināja ar izstrādāto aprites ekonomikas ceļa karti un valsts mērķiem, balstās uz dažādiem labās prakses piemēriem, kurus var ieviest publiskais, privātais un nevalstiskais sektors.
● Labās prakses piemēri skolās – Rīgas pamatskolas “Rīdze” skolotāja Ingūna Salmiņa dalījās ar skolas pieredzi un praktiskiem soļiem, kā skolēni var aktīvi iesaistīties atkritumu samazināšanā.
● Izaicinājumi un risinājumi atkritumu pārvaldībā – grupu darbos pedagogi analizēja šī brīža aktuālās problēmas izglītības iestādēs, diskutēja par iespējamiem risinājumiem un veidoja labās prakses modeļus, kas palīdzēs efektīvāk ieviest atkritumu šķirošanu un mazināšanu skolās.
● Atkritumu monitorings un auditi – dalībnieki iepazinās ar skolu atkritumu auditu metodēm un diskutēja par rezultātu interpretāciju, kā arī to, kā iegūtos datus izmantot atkritumu samazināšanas stratēģijās.

Līdz 2025. gadam valstī jāveic mērķtiecīgi pasākumi, lai samazinātu atkritumu apjomu un nodrošinātu, ka vismaz 55% sadzīves atkritumu tiek pārstrādāti. Tāpēc ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir pienākums piedalīties sadzīves atkritumu dalītā vākšanā. Lai veicinātu videi draudzīgus paradumus un stiprinātu skolēnu izpratni par aprites ekonomiku, būtiska ir ciešāka sadarbība starp skolām, vecākiem un pašvaldībām. Turpmākajos mēnešos plānoti ziemas un pavasara atkritumu auditi, kā arī dažādi izglītojoši pasākumi, tostarp hakatoni un Bezatkritumu dienas aktivitātes, kas palīdzēs skolām efektīvāk īstenot ilgtspējīgas atkritumu pārvaldības risinājumus.