Logo
lv en

Noticis vebinārs par mājkompostēšanas reģistra izveides pieredzi pašvaldībās

26.05.2025

Š.g. 21.maijā notika vebinārs “Mājkompostēšanas reģistrs pašvaldībās”, kurā piedalījās vairāk nekā 60 dalībnieki no dažādām Latvijas pašvaldībām, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, atkritumu apsaimniekošanas reģionālajiem centriem un nevalstiskajām organizācijām. Vebināra mērķis bija dalīties pieredzē un praktiskos risinājumos par mājkompostēšanas reģistru izveidi un ieviešanu vietējā līmenī.

Vebināra laikā tika prezentēti gan teorētiskie aspekti mājkompostēšanas reģistra ieviešanai, gan konkrēti piemēri no Latvijas reģioniem un pašvaldībām. Latvijas atkritumu saimniecības asociācijas vadītāja Rūta Bendere sniedza prezentāciju “Mājkompostēšanas reģistra izveide pašvaldībās: teorija un prakse”, stāstot par LIFE IP projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” ietvaros veiktajiem pilotprojektiem Liepājā un Preiļos, iesaistot iedzīvotājus pārtikas atkritumu dalītā vākšanā un pārtikas un dārzu un parku atkritumu kompostēšanā. R.Bendere vebināra dalībniekus iepazīstināja ar pilotprojekta rezultātiem, kā arī par veikto pašvaldību aptauju, lai iegūtu datus par mājkmpostēšanas reģistru izveides praksi pašvaldībās.

Tā kā R.Bendere prezentācijā uzsvēra viena un divu dzīvokļu māju kompostēšanas praksi un nepieciešamību šādu mājokļa tipu iekļaut mājkompostēšanas reģistrā kā primāru, tad no vebināra dalībniekiem tika saņemti vairāki jautājumi – vai arī daudzdzīvokļu mājas var reģistrēties mājkompostēšanas reģistrā; vai tajā var tikt reģistrētas mājas, kas noslēgušas vienošanos ar lauksaimniecības uzņēmuma par to, ka bioloģiskie atkritumi tiks savākti un kompostēti lauksaimniecības uzņēmuma piedāvātā iekārtā, kā arī, vai var reģistrēt mājsaimniecības, kas bioloģiskos atkritumus izmanto kā resursu saviem mazdārziņiem, vai izmanto citas kompostēšanas tehnoloģijas, piemēram, individuālus bioloģisko atkritumu reaktorus. Pēc atkritumu apsaimniekotāju sniegtajām atbildēm secināms, ka šādi gadījumi arī ir jāpiesaka mājkompostēšanas reģistrā, bet tie tiks izskatīti individuāli.

Vebināra turpinājumā sekoja Vidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālā centra vadītāja Mārtiņa Vīganta prezentācija, kurā tika skaidrot mājkompostēšanas reģistra izveides pieredze Vidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģiona teritorijā. M.Vīgants uzsvēra, ka pakalpojums ir jauns, un lai gan uzņēmumam ir iespējas kontrolēt, kura mājsaimniecība nav iesaistījusies atkritumu dalītā vākšanā un arī neveic mājkompostēšanu, tomēr uzņēmums pagaidām neveic kontroles vai sodīšanas funkcijas, ļaujot mājsaimniecībām pielāgoties jaunajai sistēmai.

Tam sekoja Jelgavas valstspilsētas pašvaldības pārstāves Simonas Mirkas un SIA “Jelgavas komunālie pakalpojumi” pārstāvja Andreja Eihvalda prezentācija par mājkompostēšanas reģistra ieviešanas praksi Jelgavas valstspilsētā, demonstrējot pašvaldības un uzņēmuma veiksmīgo sadarbību.

Vebināra dalībnieku viedokļi dalījās par to, vai mājkompostēšanas reģistru būtu jāuztur valsts institūcijai, pašvaldībām, atkritumu apsaimniekošanas reģionālajiem centriem vai atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, tomēr vienprātība bija, ka jebkuram mājkompostēšanas reģistram jābūt veidotam pēc vienotiem principiem, lai dati būtu salīdzināmi un piemērojami atkritumu pārstrādes mērķu aprēķinam.

Par publiskā kompostēšanas laukuma “Kreiļi” Siguldā izveides un darbības pieredzi stāstīja Siguldas pilsētas SIA “Jumis” direktore Kristīne Uškenika. Vebināra dalībniekus interesēja, vai laukumā izveidotais komposts ir pieejams iedzīvotājiem, kā arī vai tā gatavošanai uzņēmumam ir pieejama tehnika. K.Uškenika sniedza atbildes, ka kompostēšanas laukumā sagatavotais komposts pagaidām iedzīvotājiem nav pieejams, taču interese no iedzīvotāju puses par komposta iegūšanu ir liela. Tāpat informēja, ka nepieciešamo tehniku komposta sagatavošanai  SIA “Jumis” ir pieejama ārpakalpojumā..

Vebināra noslēguma Komposts.lv aktīviste Zane Kopštāle sniedza plašu ieskatu komposta veidošanas pamatos mājsaimniecībā.

Kopumā pasākums sniedza vērtīgas atziņas, idejas un jautājumus pašvaldībām, kuras tikai plāno uzsākt vai attīstīt mājkompostēšanas reģistru savās teritorijās.

Nākošais vebinārs ciklā “Dialogs ar zinātni” plānots 2025.gada septembrī.

Semināra prezentācijas pieejamas šeit:


LIFE projekta "Atkritumi kā resursi Latvijā" aktualitātes

Mājkompostēšanas reģistra izveide pašvaldībās - teorija un prakse

Mājkompostēšanas reģistra piemērs Vidzemes atkritumuapsaimniekošanas reģiona teritorijā

Mājkompostēšanas reģistra ieviešana Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā

Publiskais kompostēšanas laukums “Kreiļi”

Komposta veidošanas pamatimājsaimniecībā

Dalīties:

ZAAO aicina uz nodarbību par dabas vērtībām ikdienā

09.06.2025

Reģionālais aprites ekonomikas izglītības un kompetences...
Lasīt vairāk
Skolu ēdināšanas sistēmu pārveide: atziņas no Skolu ēdināšanas foruma Daugavpilī

28.05.2025

13.–14. maijā Daugavpils kļuva par nozīmīgu reģionāla...
Lasīt vairāk
Ceļā uz aprites ekonomiku: praktiski rīki un piemēri tālredzīgai resursu pārvaldībai

27.05.2025

Cēsīs 2025. gada 14. maijā norisinājās otrais Bioreģiona...
Lasīt vairāk
LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” pavasara sanāksmē akcentēti jaunie sasniegumi un nākotnes uzdevumi

26.05.2025

23.maijā SIA ZAAO Aprites ekonomikas centrā “Daibe” (AEC...
Lasīt vairāk