LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā” ir pārsniedzis īstenošanas viduspunktu, un līdz šim paveiktais darbs apliecina nozīmīgu progresu aprites ekonomikas attīstībā valstī.
Vadības grupas un partneru ceturkšņa sanāksmi atklāja Klimata un enerģētikas ministrijas valsts sekretāra vietniece vides politikas jautājumos Rudīte Vesere. Viņa norādīja, ka “LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” īstenošana jau pārsniegusi projekta viduspunktu un līdz šim paveikts ievērojams darbs aprites ekonomikas attīstībā Latvijā. Pāreja uz aprites ekonomiku ir mērķtiecīgs un pārdomāts ilgtermiņa process, kas prasa ciešu sadarbību starp institūcijām, uzņēmējiem un sabiedrību, lai pakāpeniski veidotu ilgtspējīgākus resursu izmantošanas un atkritumu apsaimniekošanas risinājumus”.
Sanāksmes laikā partneri informēja par projekta aktuālo progresu un turpmākajiem uzdevumiem. Tika uzsvērts, ka projekta aktivitātes sasniedz arvien plašāku auditoriju un veicina iedzīvotāju iesaisti. 2025.gadā informatīvās kampaņas un publicitātes pasākumi sasnieguši vairāk nekā 4,4 miljonus cilvēku, savukārt vairāk nekā 14 tūkstoši iedzīvotāju mainījuši savu rīcību vai paradumus projekta aktivitāšu ietekmē, izmantojot projektā radītos pakalpojumus vai infrastruktūru.
LIFE projekta partneri turpina ieviest dažādas aprites ekonomikas aktivitātes visā Latvijā – tiek attīstīti viedie šķiroto atkritumu savākšanas laukumi – viens 2025.gadā tika atklāts Rīgā Vietalvas ielā 5a, bet tiks izveidots līdz šī gada beigām Valmierā Dzelzceļa ielā 5. Šogad tiks atklāti divi aprites centri – Cēsīs Lapsu ielā 19 un Valmierā Dzelzceļa ielā 5. Bez jaunas infrastruktūras izveides, kas ir būtiska aprites ekonomikas pasākumu īstenošanai, LIFE integrētajā projektā tiek radīti jauni produkti no atkritumiem, piemēram, koksnes un tekstila atkritumi tiek pārstrādāti palešu klučos, bet no nepārstrādājamās plastmasas atkritumiem radīts segums ceļu būvē un ceļa stabi, un testētas jaunas atkritumu pārstrādes tehnoloģijas, pilnveidotas valsts informācijas sistēmas, organizēti semināri un citi izglītojoši pasākumi sabiedrībai un specifiskām mērķa grupām.
Projektā šajā gadā liels uzsvars tiek likts uz pārtikas atkritumu novēršanas un samazināšanas pasākumiem – tiek izstrādātas Vadlīnijas pārtikas atkritumu novēršanai un samazināšanai HORECA sektoram un skolām, kā arī Vadlīnijas kafijas paužu organizēšana. Savukārt rudenī tiks īstenoti pieci reģionālie semināri par pārtikas atkritumu samazināšanas tēmu arī profesionālajās vidusskolās. Aktīvi turpinās remonta un lietu atkārtotas izmantošanas iniciatīvas un LAB! veikala organizētas meistarklases – gan elektroierīču labošanai, gan tekstila atkārtotai izmantošanai un pārveidošanai jaunos produktos.
Šogad turpinās akcelerācijas programmas īstenošana, kurā uzņēmumi sadarbībā ar pētniekiem izstrādā risinājumus ražošanas blakusproduktu lietderīgai izmantošanai. Jauni risinājumi tiek meklēti arī būvniecības atkritumu apjomu prognozēšanai BIS sistēmā – tiks izstrādāts automatizēts būvgružu prognozēšanas algoritms - kalkulators, kas nākotnē palīdzēs samazināt manuālo aprēķinu kļūdas un uzlabot datu apriti starp iesaistītajām institūcijām.