Logo
lv en

Neizmest, bet lietot atkārtoti

20.07.2023

Katru gadu pasaulē pieaug sadzīves atkritumu apjoms. Liela daļa lietu no atkritumu apjoma ir vēl derīgas lietošanai, taču, neatrodot jaunu saimnieku, tiek nelietderīgi izšķērdēti pasaules resursi un radīts piesārņojums. Lai mazinātu resursu izšķērdēšanu, katram iedzīvotājam ir iespēja pirms jaunu lietu iegādes pārdomāt, vai pirkums tiešām ir nepieciešams. Ja tomēr bez lietas nevar iztikt, tad pameklēt, vai to nav iespējams iegādāties otrreizējā tirgū vai aizlienēt.

Jūnija beigās Cēsu novada pašvaldības vides nodaļas speciālisti projekta No atkritumiem uz resursiem (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Zviedrijas pašvaldības Eskilstuna izveidoto aprites ekonomikas centru “ReTuna”. Lai samazinātu iedzīvotājiem nevajadzīgo, bet vēl derīgo lietu izmešanu, Zviedrijas pašvaldība 2015.gadā izveidoja lietoto preču nodošanas punktu un lielveikalu “ReTuna”. “ReTuna” ir izveidots resursu savākšanas punkts, kurā iedzīvotāji bez maksas var nodot derīgas lietas (mēbeles, sporta ekipējums, dārza preces, apģērbs un apavi, elektronika, trauki, dizaina priekšmeti u.c. mājsaimniecības lietas), kas tālāk tiek sašķirotas pēc lielveikalā darbojošos ap 10 nelielu uzņēmumu “vēlmju saraksta” un bezmaksas tiek nodotas pārdošanai veikaliem. Pašvaldība ir izveidojusi sadarbību arī ar sākumskolām un nodotie materiāli (dekorācijas, audumi, rotaļlietas, kancelejas preces, tapešu ruļļi utt.) tiek izmantoti arī radošajām aktivitātēm sākumskolās.  Skolēni iemācās, ka labas lietas var veidot no atgūtiem materiāliem un no tā, kas citam paliek pāri.

Lielveikalā "ReTuna", kas vienam lieks, citam noderīgs!

“ReTunā” darbojas arī Recycled design skola, kasas piedāvā izglītības programmu pieaugušajiem, kurā dalībnieki gada laikā apgūst šūšanas prasmes, izmantojot otrreiz izmantojamus materiālus. Darbnīcas aprīkojums iegūts no iedzīvotāju nodotajām lietām. Centrā pavisam drīz darbību uzsāks koprades darbnīca, kurā meistaru vadībā varēs darboties ar koku, metālu un citiem materiāliem.

Interjera dizaina elements - krēsls, kas veidots no otrreiz pārstrādātiem materiāliem

Aprites ekonomikas aktivitātes pašvaldībā veicinājusi mazāk aizsargāto sociālo grupu nodarbinātības jautājuma risināšanu reģionā. Centrā tiek nodarbināti darbinieki, kuriem citur būtu grūtības atrast darbu. Pēc ReTunas darbinieka vārdiem, viņi jūtas lepni un apmierināti ar iespēju darīt vērtīgu darbu. Lai veicinātu derīgu lietu atkārtotu izmantošanu, šī gada rudenī Eko laukumā Lapsu ielā 19, Cēsīs tiks uzstādīti aprites skapji, sniedzot iespēju iedzīvotājiem nodot un paņemt vēl lietošanai derīgas lietas. Savukārt, Cēsu novada pašvaldība projekta No atkritumiem uz resursiem (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014)  ietvaros Cēsīs veidos koprades darbnīcu, kurā iedzīvotājiem būs iespēja meistaru pavadībā atjaunot lietas vai veidot jaunas lietas no otrreizēji izmantotiem materiāliem.

Dalīties:

Rīdziniekiem nodrošinātas plašas un modernas atkritumu šķirošanas iespējas

26.03.2025

Trešdien, 26. martā, atklāts modernākais atkritumu...
Lasīt vairāk
ZAAO pulcē iedzīvotājus izzināt BIO atkritumu aprites ciklu

25.03.2025

Aizvadītajā nedēļas nogalē SIA “ZAAO” (ZAAO) Reģionālajā...
Lasīt vairāk
Rīgā atklās modernāko šķiroto atkritumu savākšanas laukumu Latvijā

24.03.2025

Trešdien, 26. martā, vadošais sadzīves atkritumu...
Lasīt vairāk
Izstāde "Jūras ļaundaru laboratorija" atklāj jūras piesārņojuma problēmu

21.03.2025

Gatavojoties Pasaules ūdens dienai, Latvijas Leļļu teātrī...
Lasīt vairāk