Novembra izskaņā notika LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” vadības grupas un partneru ceturkšņa sanāksme, kurā apspriests projekta izpildes progress un izaicinājumi, kā arī prezentēti atsevišķu aktivitāšu rezultāti.
Klimata un enerģētikas ministrija atklāja sanāksmi, uzsverot, ka 2024. gads bijis īpaši aktīvs, realizējot vairākas svarīgas aktivitātes. Viena no būtiskākajām bija Azbesta atbalsta programmas īstenošana, kas deva iespēju trūcīgām un maznodrošinātām personām, kā arī Latvijas Goda ģimenēm bez maksas nodot azbestu saturošā šīfera krājumus. Rudenī pabeigta Aprites ekonomikas ceļa karte, kura prezentēta sešos reģionālajos semināros. Ir izstrādāts SEG emisiju aprēķina rīks, kas sniegs iespēju atkritumu apsaimniekošanas reģionālajiem centriem un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem aprēķināt SEG emisijas no atkritumu apsaimniekošanas darbībām un plānot pasākumus, kas būtu vērsti uz SEG emisiju samazināšanu.
Sanāksmes turpinājumā partneri dalījās pieredzē par veiksmīgiem projektiem un inovācijām, kas ievērojami uzlabo sabiedrības iesaisti un veicina aprites ekonomikas principus. Biedrība "Zaļā brīvība" iepazīstināja ar jaunākajiem soļiem pārtikas atkritumu mazināšanā un nesen atjaunoto "Zaļo ceļvedi". Tikmēr SIA "Zaļā josta" uzstādījusi vizuāli provokatīvus vides objektus – izsmēķus Rīgā Vecāķu pludmalē un tuvākajā laikā vides objekti tiks uzstādīti Liepājas pilsētas pludmalē, lai pievērstu uzmanību pareizai izsmēķu izmešanai. Arī Cēsu novada pašvaldībā šobrīd izstrādā Aprites ekonomikas ceļa karti vietējā līmenī, un vienlaikus ievieš dažādus pilotpasākumus aprites principu ieviešanai pašvaldībā.
Ir apritējis viens gads, kopš atklāta platforma lietovelreiz.lv. Attīstot platformu un runājot ar remonta meistariem, biedrība “Zero Wste Latvija” ir secinājusi, ka nākotnē būs grūtības nodrošināt kvalificētus un labi apmaksātus meistarus. Šobrīd meistari trūkst, jo tādus Latvijā neapmāca, kā arī nav tik atalgots darbs. Arī elektrotehnikas remontdarbnīcai Lab! drīz apritēs pirmais darbības gads un kopš tās atklāšanas meistari ir centušies salabot vairāk kā 1500 iekārtas, no kurām 60% bija iespējams salabot. Lielākā daļa saremontētās tehnikas pēc nepieciešamības tika ziedotas Līgatnes rehabilitācijas centram, SOS bērnu ciematiem un labdarības biedrībai “Tavi draugi”. 2025.gada 16.janvārī būs jaunā Lab! veikala atklāšana, kas atradīsies Latgales ielā 240. Veikalā bez salabotās elektrotehnikas tiks pārdotas citas preces, kurām dota otra dzīve.
Tikmēr SIA “Nordic Plast” akreditējusi polimēru testēšanas laboratoriju. Projekta ietvaros bez maksas tiek nodrošināta 100 plastmasas iepakojuma paraugu testēšana. Bet jaunajā gadā laboratorija piedāvās ekskursijas interesentiem.
Biedrība "Baltijas krasti" ir izstrādājusi pētījumu par nešķiroto atkritumu samazināšanas sistēmas “Maksā, kad izmet” iespējām mājsaimniecību līmenī Latvijā, ietverot tehniski ekonomisko analīzi un sociālās pieņemšanas novērtējumu. Savukārt, Valsts vides dienests (VVD) šogad un vēl nākamajā gadā turpinās pilnveidot tiešsaistes rīku skiroviegli.lv. Šajā gadā VVD ir pabeidzis divu jaunu e-pakalpojumu ieviešanu - depozīta iepakojuma apsaimniekošanas sistēmas plāna grozījumiem un depozīta iepakojuma apsaimniekošanas pārskatu iesniegšanai.
Arī būvniecības nozarē ir savi sasniegumi. Jau gadu darbojas SIA “Clean R” izveidotais būvniecības atkritumu šķirošanas un apmaiņas punkts “Nomales”, kurā līdz šim ir apmainītas aptuveni 8 tonnas būvmateriāli un interjera priekšmeti, kā arī apmaiņā pret būvgružiem iedzīvotājiem izsniegta 21 tonna šķembas materiāla.
Pēc tam, kad sanāksmes pirmā daļa tika veltīta aktuālajiem jaunumiem un tuvākajiem plāniem, tās otrajā daļā sekoja vairākas prezentācijas par atsevišķu pasākumu ieviešanu. Projekta vadības grupas sanāksmē guvām pārliecību, ka projektā iesaistītās puses strādā ar vienotu mērķi panākt būtiskus uzlabojumus atkritumu apsaimniekošanas pilnveidošanā un veicinātu pāreju uz aprites ekonomiku. Arvien pieaug sabiedrības izpratne un iesaiste, ko veicina gan praktiskie pilotprojekti, gan izglītojošās kampaņas.