Logo
lv en

LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” pavasara sanāksmē akcentēti jaunie sasniegumi un nākotnes uzdevumi

26.05.2025

23.maijā SIA ZAAO Aprites ekonomikas centrā “Daibe” (AEC “Daibe”) notika LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” vadības grupas un partneru ceturkšņa sanāksme, kurā tika pārrunāts projekta progress, līdzšinējie sasniegumi un izaicinājumi, plānojot nākotnes soļus.

Atklājot projekta sanāksmi, Klimata un enerģētikas ministrijas valsts sekretāra vietniece vides politikas jautājumos Rudīte Vesere sniedza vispārēju ieskatu par paveikto trīs gadu laikā, sākot no azbesta savākšanas aktivitātēm līdz jaunu risinājumu ieviešanai aprites ekonomikas jomā. Kā atzīmēja R. Vesere, “LIFE Waste To Resources IP ir pirmais integrētais projekts Latvijā atkritumu apsaimniekošanas nozarē, kas jau trešo gadu veiksmīgi risina vides izaicinājumus un dod redzamu ieguvumu videi un sabiedrībai kopumā.” Tuvākajā laikā paredzēts uzsākt jaunu azbesta atbalsta programmu, kas būs turpinājums 2024.gadā projekta ietvaros īstenotajai azbesta atbalsta programmai. “Valsts atbalsts šai jomā apliecina, cik svarīgi ir šie pasākumi un to nozīmi, ko esam līdz šim paveikuši," pārliecību pauž Vesere.

LIFE projekta partneru vidū katram ir sava būtiska loma un ieguldījums. SIA Zaļā josta šajā ceturksnī veiksmīgi pabeidza vides objektu izveidi Liepājas pludmalēs, kur sabiedrība jau aktīvi reaģē – Roņu ielas izsmēķu urna jau ir pilna, kas liecina par sabiedrības atbildīgu attieksmi pret vidi. Savukārt Cēsu novada pašvaldība turpina attīstīt aprites ekonomikas ceļa karti un integrēto rīcības plānu, kas ietver gan pašvaldības līmeņa aktivitātes, gan plašāku sadarbību ar dažādiem partneriem, tādējādi veicinot ilgtspējīgu dzīvesveidu vietējā sabiedrībā. Viens no plānotajiem darbiem tuvākam laikam ir bezatkritumu darbnīcu un atkritumu samazināšanas kampaņas īstenošana. Īpaša uzmanība tiks pievērsta pilsētas svētku īstenošanai, kad atkritumu apjoms tradicionāli pieaug.

Tāpat SIA ZAAO attīstība iet roku rokā ar inovatīvu risinājumu ieviešanu –turpinās darbs pie šķiroto atkritumu savākšanas laukuma un aprites ekonomikas centra izveides plānošanas  Vidzemē, tā stiprinot pāreju uz aprites ekonomiku.

SIA Latvijas Zaļā punkta komunikācijas aktivitātes jau sasniegušas vairāk nekā 1,5 miljonus iedzīvotāju, un šis darbs turpinās ar semināriem un informatīvajām kampaņām, kas veicina izpratni par plastmasas atkritumu samazināšanu. Šajā kontekstā nozīmīgu ieguldījumu sniedz arī SIA Nordic Plast, kas drīzumā beigs  projektā plānoto bezmaksas plastmasas iepakojuma testēšanu. Līdz šim testēšanas rezultāti rāda, kaap 70% no plastmasas iepakojuma ir pārstrādājami, bet 30% nepārstrādājami (no SIA Nordic Plast pārstrādes tehnoloģiskajām iespējām).

Arī CLEANTECH akcelerācijas programma piesaista jaunas uzņēmējdarbības idejas un inovācijas — piemēram, interesantu virzienu šobrīd rod sēņu audzēšanas izmēģinājumi uz alus ražošanas blakusprodukta substrāta, kas demonstrē bioloģisko atkritumu radošu izmantošanu.

Tajā pašā laikā Baltijas krasti ir veicis pētījumus par  vides nodokļu sistēmu un par “maksā, kad izmet” pieejas ieviešanas iespējām. Savukārt Vides Izglītības fonds (VIF) turpina aktīvu izglītošanas darbu gan skolās, gan ģimenēs, veicinot brīvprātīgo iesaisti un realizējot vides kampaņas, kurās īpaša uzmanība tiek vērsta jūru piesārņojošo atkritumu problēmātikai. Ikgadējā kampaņa “Mana jūra” arī šogad norisināsies no 12. jūlija līdz 12. augustam, aicinot sabiedrību iesaistīties jūras piekrastes sakopšanā un aizsardzībā.

Tehnoloģiju jomā SIA Druplat jau pilnībā uzstādījis prototipa iekārtu, kas ražo pirmos mazos produkcijas apjomus – klucīšus koka transportēšanas paletēm no koksnes atkritumiem un tekstila šķiedrām. Lai gan darbs pie efektīvas un ilgtspējīgas ražošanas infrastruktūras vēl turpinās, pirmie būtiskie soļi ir paveikti.

Savukārt Latvijas Būvniecības asociācija (LBA) aktīvi strādā pie apritīgu materiālu izmantošanas veicināšanas būvniecībā, plānojot izglītojošus seminārus gada otrajā pusē un virza ieceri ilgtspējīgas būvniecības kodeksa izstrādei starp nozarē iesaistītajām organizācijām, kas palīdzēs samazināt būvgružu apjomu un veicinās to otrreizēju izmantošanu.

Partnera SIA Eco Baltia vide LAB! veikals ir demonstrējuši izcilus rezultātus, popularizējot elektroiekārtu remontu un pārstrādi, pārsniedzot sākotnējos mērķus un sasniedzot vairāk nekā 7 miljonus lietotāju ar 900 pārdotām remonta vienībām pēdējo četru mēnešu laikā.

Pārtikas iepakojuma mehāniskās atdalīšanas iekārta

Pēc tam, kad tikšanās pirmajā daļā tika pārrunāti aktuālie jaunumi un tuvākie plāni, otrajā daļā dalībnieki iepazinās ar konkrētu pasākumu ieviešanas piemēriem un jauninājumiem. Sanāksmes noslēgumā vadības grupas dalībniekiem bija iespēja AEC “Daibe” apskatīt pārtikas iepakojuma mehāniskās atdalīšanas iekārtu, kā arī apmeklēt jauno biogāzes rūpnīcu.

Biogāzes rūpnīca

Visi augstāk minētie ceturkšņa padarītie darbi vēlreiz apliecina projekta partneru spēcīgo apņemšanos un sadarbību, kas palīdz Latvijai soli pa solim virzīties uz efektīvāku resursu izmantošanu, atkritumu samazināšanu un aprites ekonomikas principu ieviešanu ikdienā.

Dalīties:

ZAAO aicina uz nodarbību par dabas vērtībām ikdienā

09.06.2025

Reģionālais aprites ekonomikas izglītības un kompetences...
Lasīt vairāk
Skolu ēdināšanas sistēmu pārveide: atziņas no Skolu ēdināšanas foruma Daugavpilī

28.05.2025

13.–14. maijā Daugavpils kļuva par nozīmīgu reģionāla...
Lasīt vairāk
Ceļā uz aprites ekonomiku: praktiski rīki un piemēri tālredzīgai resursu pārvaldībai

27.05.2025

Cēsīs 2025. gada 14. maijā norisinājās otrais Bioreģiona...
Lasīt vairāk
LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” pavasara sanāksmē akcentēti jaunie sasniegumi un nākotnes uzdevumi

26.05.2025

23.maijā SIA ZAAO Aprites ekonomikas centrā “Daibe” (AEC...
Lasīt vairāk