Logo
lv en

Iemācies salabot, nevis izmest! Aicina uz praktisku bezmaksas elektrotehnikas labošanas meistarklasi Rīgā

30.04.2025

Lai veicinātu atbildīgu pieeju elektrotehnikas lietošanai un pagarinātu ierīču kalpošanas laiku, “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar “Eco Baltia vide” 13. maijā aicina iedzīvotājus uz bezmaksas mazās sadzīves elektrotehnikas labošanas meistarklasi, kas norisināsies no plkst. 12.00 līdz 16.00 “Lab!” veikalā, Latgales ielā 240, Rīgā. Bezmaksas meistarklasē interesenti varēs salabot savu līdzpaņemto iekārtu trīs profesionālu elektrotehnikas meistaru pavadībā.

Pērn “Eco Baltia vide” ar Eiropas Savienības LIFE programmas projekta LIFE Waste To Resources IP (LIFE20 IPE/LV/000014) atbalstu atklāja “Lab!” darbnīcu. 13. maijā apmeklētājus gaidīs "Lab!" darbnīcas meistari, kas sniegs praktisku palīdzību un konsultācijas par tehnikas labošanas iespējām. Meistarklases koncepts sevī apvieno gan konsultāciju, gan praktisku iekārtu labošanu, kur ikviens interesents uz meistarklasi aicināts ierasties ar savu bojāto mazās sadzīves elektrotehnikas vienību. Pieredzējušie “Lab!” darbnīcas meistari veiks ierīces diagnostiku, konsultēs par iespējamo problēmas cēloni un dalīsies padomos, zināšanās un uzraudzīs apmeklētājus, kamēr tie drošā veidā labos savu līdzpaņemto iekārtu. Meistari būs pieejami individuālām konsultācijām četru stundu garumā, kamēr apmeklētājs paša spēkiem labo savu tehnikas vienību. Turklāt katram interesentam ir iespēja ierasties uz meistarklasi sev ērtā laikā pasākuma ietvaros.

"Mūsdienās arvien vairāk izjūtam kvalificētu elektrotehnikas meistaru trūkumu un redzam, kā pakāpeniski izzūd  tradīcija labot bojātās ierīces. Ar šo iniciatīvu vēlamies rosināt sabiedrību mainīt ieradumus — nesteigties ar jaunas tehnikas iegādi, bet vispirms mēģināt pagarināt esošo iekārtu dzīves ciklu, tās salabojot. Labojot vienu sadzīves tehnikas ierīci, mēs varam ietaupīt līdz pat 70% no resursiem, kas būtu nepieciešami jaunas izgatavošanai — tas nozīmē mazāku izejmateriālu patēriņu un rūpniecisko emisiju apjomu,” norāda Diāna Baranovska, “Eco Baltia vide” “Lab!” materiālu aprites nodaļas vadītāja.

"Šodien patēriņa tendences rāda, ka ātrāk un nereti pat lētāk ir iegādāties jaunu ierīci, nevis labot esošo. Šī paradoksa ietekmē sabiedrība aizvien biežāk izvēlas lētas, nelabojamas preces, nevis iegulda kvalitatīvos, ilgtspējīgos risinājumos. Diemžēl šāda pieeja veicina resursu izšķērdēšanu un palielina atkritumu apjomu. Ir svarīgi mainīt šo paradumu, uzsverot labošanas kultūras nozīmi un veicinot pieprasījumu pēc labojamām iekārtām, tādēļ ar prieku iesaistāmies iniciatīvās, kas ne tikai faktiski samazina atkritumu apjomu, bet sniedz arī ilgtermiņa ieguldījumu sabiedrības izpratnes veicināšanā," piebilst Kaspars Zakulis, “Latvijas Zaļā punkta” direktors.

„Aprites ekonomika ir videi draudzīga un ekonomiski izdevīga pieeja resursu izmantošanai. Sniedzot „otru dzīvi” nolietotajai elektrotehnikai, mēs palīdzam samazināt nevajadzīgu atkritumu apjomu, kā arī taupām vērtīgus izejmateriālus. Pateicoties LIFE programmas finansiālam atbalstam un  „Eco Baltia vide” mērķtiecīgajai rīcībai, mums ir iespēja praktiskā veidā iedzīvināt aprites ekonomikas principus un panākt to, ka nolietotās elektrotehnikas labošana kļūst par pašsaprotamu praksi,” pauž Alise Vecozola, Klimata un enerģētikas ministrijas LIFE integrētā projekta ieviešanas nodaļas vadītāja.

Visa veida nolietotās un nederīgās sadzīves un elektroiekārtas tiek klasificētas kā videi kaitīgie atkritumi, jo tās var saturēt videi un cilvēkam bīstamas vielas. Ja baterijas vai elektroiekārtas netiek nodotas otrreizējai pārstrādei, tās, nokļūstot apkārtējā vidē, var radīt toksisku piesārņojumu, kas kaitē gan dabai, gan cilvēku veselībai. Elektroiekārtas un baterijas satur virkni bīstamu ķīmisku vielu, piemēram, svinu, kadmiju, alvu, dzīvsudrabu u.c.

Tāpat “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļais punkts” atgādina, ka ikdienā veco elektrotehniku iedzīvotāji var nodot vairāk nekā 70 atkritumu šķirošanas laukumos visā Latvijā. Mazo tehniku un baterijas var nodot arī tirdzniecības vietās, kur uzstādītas speciālās šķirošanas kastes. Šķirošanas laukumus, kā arī specializētos bateriju punktus iespējams atrast “Latvijas Zaļā punkta” digitālajā šķirošanas kartē.

 

*LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas finansiālu atbalstu. Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.

Dalīties:

ZAAO aicina uz nodarbību par dabas vērtībām ikdienā

09.06.2025

Reģionālais aprites ekonomikas izglītības un kompetences...
Lasīt vairāk
Skolu ēdināšanas sistēmu pārveide: atziņas no Skolu ēdināšanas foruma Daugavpilī

28.05.2025

13.–14. maijā Daugavpils kļuva par nozīmīgu reģionāla...
Lasīt vairāk
Ceļā uz aprites ekonomiku: praktiski rīki un piemēri tālredzīgai resursu pārvaldībai

27.05.2025

Cēsīs 2025. gada 14. maijā norisinājās otrais Bioreģiona...
Lasīt vairāk
LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” pavasara sanāksmē akcentēti jaunie sasniegumi un nākotnes uzdevumi

26.05.2025

23.maijā SIA ZAAO Aprites ekonomikas centrā “Daibe” (AEC...
Lasīt vairāk