Logo
lv en

Antra Adiene: pārtikas atkritumu mazināšanas iniciatīvas Eiropas valstīs un labās prakses piemēri Latvijā

04.07.2024

Turpinām iepazīstināt ar labāko zinātniski pētniecisko darbu autoriem, kas LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” (LIFE Waste to Resources IP) ietvaros rīkotajā konkursā ieguva godalgotas vietas.

Konkursā otro vietu ieguva Antra Adiene. Viņa ir Rīgas Stradiņa universitātes 3. kursa studente studiju programmā "Starptautiskās attiecības - Eiropas studijas". Izvēlēties šo studiju virzienu viņu iedvesmoja interese par politiskajiem procesiem Eiropā, kas nereti ir būtisks priekšnosacījums, lai labāk saprastu Latvijas nostāju un pienesumu Eiropas Savienībai kopumā. Antras attieksmi gan universitātes uzdevumu izpildē, gan dzīvē kopumā raksturo moto "Ja ko dari - tad izcili, jo citādāk nav vērts pūlēties!", jo viņas iekšējais perfekcionists neļauj pavirši pievērsties darbu veikšanai. Pēc bakalaura grāda iegūšanas 2024. gada jūlijā Antra plāno turpināt studijas maģistra studiju programmā, attīstot sevi sabiedrisko attiecību nozarē, jo politikas plānošana un koordinēšana ir vitāli svarīga, tomēr nereti par politiskajām pārmaiņām un citām valstiskā un nevalstiskā sektora aktivitātēm ir jāspēj veiksmīgi komunicēt ar visām iesaistītajām pusēm un sabiedrību kopumā. Informēta un izglītota sabiedrība ir nozīmīgs faktors, lai valsts spētu attīstīties nākotnē ne vien iekšpolitiski, bet arī starptautiskā līmenī.

Pētījuma tematu par pārtikas atkritumu mazināšanu dažādās Eiropas valstīs Antru iedvesmoja pavadītais semestris apmaiņas programmā Sciences Po Tulūzas universitātē Francijā. Francijas pieeja pārtikas atkritumu mazināšanai, kas tiek īstenota kopš 2016. gada, paredz to, ka lielveikaliem ir aizliegts izmest kvalitatīvu pārtiku. Lai gan šis bija pirmais autores pētījums par šo tēmu, uzzinot par Francijas īstenoto pieeju pārtikas atkritumu mazināšanai, Antra bija ieinteresēta noskaidrot, ko dara citas Eiropas valstis. Pētījuma laikā viņa izvēlējās analizēt četras valstis, lai izceltu dažādo pieeju un identificētu svarīgākos priekšnosacījumus pārmaiņām. 

Ņemot vērā ārējo apstākļu līdzības un kopīgās iezīmes, reģiona prakses piemēru izpēte ir veids, kā smelties idejas iniciatīvu piemērošanai un priekšlaicīgi saprast, no kādām
kļūdām var izvairīties, adaptējot tās savai nacionālajai politikai. Antra cer, ka pētījums kalpos kā iedvesmas avots, lai mazinātu pārtikas atkritumu daudzumu Latvijā, kā arī plašāk un efektīvāk izmantotu esošās iniciatīvas, piemēram, privātās pirmsskolas izglītības iestādes “CreaKids” pieeju sadarbībā ar bērniem ēdienreižu laikā.

A.Adienes zinātniski pētnieciskais darbs “Pārtikas atkritumu mazināšanas iniciatīvu analīze: risinājumi Eiropas valstīs un Latvijas labās prakses piemēri” pieejams šeit.

Dalīties:

Latvijā attīstās koprades darbnīcu koncepts

09.07.2024

No 3D printera līdz šujmašīnai – koprades darbnīcās var...
Lasīt vairāk
Antra Adiene: pārtikas atkritumu mazināšanas iniciatīvas Eiropas valstīs un labās prakses piemēri Latvijā

04.07.2024

Turpinām iepazīstināt ar labāko zinātniski pētniecisko...
Lasīt vairāk
Daniela Dreslere: mencu ādu potenciāls kolagēna ieguvē

26.06.2024

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija...
Lasīt vairāk
ZAAO veiksmīgi uzsāk jaunu izglītības programmu par aprites ekonomiku

19.06.2024

SIA "ZAAO" (turpmāk – ZAAO) Reģionālās aprites...
Lasīt vairāk