Logo
lv en

Aicina skolēnus pieteikties dalībai hakatonā, lai meklētu risinājumus resursu patēriņa mazināšanai

10.11.2023

23. un 24. novembrī Latvijas skolēni trešo reizi pulcēsies hakatonā «Young Climathon», lai radītu inovatīvus risinājumus aktuālām vides problēmām un ar savu piemēru iedvesmotu gan vienaudžus, gan citas paaudzes lietot resursus atbildīgāki, lai mūsu ikdiena kļūtu klimatam draudzīgāka. Pirms hakatona – 9. un 16. novembrī – skolēni, skolotāji un ikviens interesents aicināts piedalīties tiešsaistes vebināros un izzināt aprites ekonomikas principus un idejas, kā samazināt pārtikas atkritumus. 

Hakatonā «Young Climathon 2023» aicinātas piedalīties skolēnu komandas. Vienā komandā var piedalīties četri līdz seši skolēni vecumā no 14 gadiem un atbalsta persona. Komandu var reģistrēt līdz 12. novembrim.

Komandām būs jāpiedāvā risinājumi, kas izglītotu sabiedrību par aprites ekonomiku un palīdzētu samazināt pārtikas atkritumu rašanos, kā arī jādomā, kas pilsētās dzīvojošiem cilvēkiem palīdzētu ieviest aprites ekonomiku savā ikdienā.

Izaicinājumus skolēniem definē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Rīgas enerģētikas aģentūra un pašmāju pārtikas ražotājs SIA «MILZU!»

Hakatons notiks 23. novembrī plkst. 9.30–16.00 tiešsaistē un 24. novembrī plkst. 10.00–16.00 klātienē Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), Ķīpsalas ielā 6a. Piedaloties tajā, skolēni sadarbosies ar dažādiem nozares ekspertiem ideju un risinājumu izstrādē, attīstīs prasmes strādāt komandās, iegūs domubiedrus, praktiski darbosies, meklēs atbildes uz daudzveidīgiem uzdevumiem un satiks iedvesmojošus līderus. Labāko ideju autori saņems balvas un finansiālu atbalstu risinājumu attīstīšanai. 

Lai veicinātu zinātību par aprites ekonomiku, 9. novembrī plkst. 15.00–17.00 platformā «Zoom» notiks vebinārs «Aprites ekonomika – no idejas līdz realitātei», kurā eksperti stāstīts par izaicinājumiem izglītojot un iesaistot sabiedrību uz aprites ekonomiku vērstu iniciatīvu īstenošanā. Būs iespēja uzzināt arī par jaunu kustību preču dzīvildzes pagarināšanai un pārņemt jauniešu pieredzi, īstenojot apritīgas idejas. 

Vebinārā piedalīsies VARAM vecākā eksperte Santa Kristiāna Šteinblūma, Rīgas enerģētikas aģentūras starptautisko projektu koordinatore Ieva Kalniņa, Banku augstskolas docente Inga Uvarova, biedrības «Zero Waste Latvia» un platformas «lietovelreiz.lv» pārstāve Evija Ozola-Ozoliņa, un skolēnu mācību uzņēmuma «PyroLat» veidotājs Bruno Krišjānis. 

Vebināra «Aprites ekonomika – no idejas līdz realitātei» prezentācijas:

Un šeit pieejams arī video ieraksts.

Savukārt 16. novembrī plkst. 15.00 platformā «Zoom» sākies vebinārs «Pārtika nav atkritumi – kā to panākt?». Tajā piedalīsies RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta pētnieks Maksims Feofilovs, «Zero Waste Latvia» valdes locekle Maija Krastiņa, SIA «MILZU!» pārstāve Kristīne Jacino, projekta «Paēdušai Latvijai» vadītāja Agita Kraukle, SIA «Smart Indicators» vadītāja Rūta Ozola-Davidāne un skolēnu mācību uzņēmuma «REUND» veidotāja Rēzija Egmane. 

Vebinārā varēs izzināt, cik liela problēma ir pārtikas atkritumi, ar kādiem izaicinājumiem ik dienas saskaras mājsaimniecības un pārtikas ražotāji, cenšoties mazināt šo apjomu, kā arī noskaidrot, kādas inovācijas piedāvā zinātnieki un jaunieši, lai šo problēmu risinātu. 

Pieteikties dalībai vebinārā līdz 16. novembra plkst. 14.00.

Katra vebināra noslēgumā tiks rīkots interaktīvs konkurss.

Pirms vebināra dalībniekiem tiks nosūtīta piekļuves saite. 

«Young Climathon 2023» rīko RTU Zinātnes un Inovāciju centrs un nodibinājums «Vides izglītības fonds» sadarbībā ar uzņēmumu «Milzu! », VARAM, Rīgas enerģētikas aģentūru, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā projektā «Jaunie izgudrotāji ilgtspējīgai attīstībai». Projekts tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

Hakatona uzvarētāju idejas tiks īstenotas ar projekta «Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju» (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) atbalstu, ko finansē Eiropas Savienības Life programma un Valsts reģionālās attīstības aģentūra.

Dalīties:

Atbildīga un videi draudzīga Cēsu pilsētas svētku svinēšana

19.07.2024

Lai nodrošinātu ne vien krāšņu, bet arī atbildīgu un...
Lasīt vairāk
Dabas un tehnoloģiju parks “URDA” attīstās izglītības un vides aizsardzības veicināšanai

17.07.2024

SIA “ZAAO” Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” paspārnē...
Lasīt vairāk
Grēta Girvaite: Permakultūras rīks “GALA Dārzs”

15.07.2024

Noslēdzot rakstu sēriju par zinātniski pētnieciskā...
Lasīt vairāk
Latvijā attīstās koprades darbnīcu koncepts

09.07.2024

No 3D printera līdz šujmašīnai – koprades darbnīcās var...
Lasīt vairāk