Noslēdzot rakstu sēriju par zinātniski pētnieciskā konkursa labāko darbu autoriem, iepazīstinām ar konkursa laureāti Grētu Girvaiti.
Grēta ir no Kuldīgas un uz Liepāju pārcēlusies, lai studētu Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā metāla izstrādājumu dizainu, un pēc tam Rīgas Tehniskajā universitātē Liepājā (bijušajā Liepājas Universitātē) vides inženieriju.
Viņa saka: “Mācījos šādā jomā, jo pašai daba ir ļoti īpaša un ir nepieciešams attīstīt vides aizsardzību. Mans sapnis ir strādāt lielās meža un kalna teritorijās vides aizsardzības jomā.”
Studiju gadu laikā Grēta aktīvi interesējusies un pētījusi vides problēmas un risinājumus. Permakultūras rīka “GALA Dārzs” ideja radusies 2.kursa laikā, kopā ar kursa biedrenēm piedaloties hakatonā.
“Kaut hakatonā neieguvām godalgotu vietu, pašvaldība izrādīja interesi par šo ideju. Tā kā šī ideja mani ļoti interesēja, vēlējos to turpināt attīstīt”, stāsta Grēta.
“GALA Dārzs” ir praktiski pielietojams rīks, ko var gan izveidot pats, gan pasūtīt pie Grētas, jo pati to ir izstrādājusi lauku mājās. Koka detaļas ir apstrādātas pielietojot videi nekaitīgu iekonservēšanas metodi – apdedzināšanu. Rīks ir sešstūra formā, jo tas ir estētiski baudāmāks un savienojas interesantā rakstā ar citiem rīkiem, veidojot bišu šūnu rakstu. Šis rīks ir arī piemērots cilvēkiem, kam ir grūtības dārzā pieliekties, jo dārzs atrodas ērtā augstumā.
“GALA Dārzs” nodrošina aprites ciklu iekšējā sistēmā – mitrums un bioatkritumi no dārza nonāk kompostā; komposts atdod dārzam barības vielas un daļu siltuma.
“Ar “GALA Dārzs” permakultūras rīku, es vēlējos dod labāku un ērtāku iespēju pilsētās dzīvojošajiem cilvēkiem veikt dārzkopību un kompostējamo bioatkritumi šķirošanu un pārstrādi. Rīks tiks pārbaudīts lietošanai uz balkona, lai to varētu izmantot vēl lielāka daļa sabiedrības. Pašlaik rīks ir novietojams uz dažādām virsmām – zāliena, bruģa, asfalta u.c. Un, ja nav iespējams rīku novietot pie mājas (piemēram, daudzdzīvokļu ēkas), es iedrošinu doties uz vietējo kopienas dārzu, jo to pieejamība nākotnē tiks attīstīta, jau šobrīd tie ir pieejami Liepājā un Rīgā,” Grēta ar aizrautību stāsta par savu ideju.
G.Girvaites zinātniski pētnieciskais darbs “Permakultūras rīks “GALA ‘Dārzs”” pieejams šeit.