Logo
lv en

Daniela Dreslere: mencu ādu potenciāls kolagēna ieguvē

26.06.2024

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) gada sākumā LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā” (LIFE Waste to Resources IP)  ietvaros izsludināja zinātniski pētniecisko darbu konkursu studentiem ar mērķi veicināt izpratni par pārtikas un bioloģisko atkritumu novēršanas un apsaimniekošanas jautājumiem Latvijā. Konkursa ietvaros studentiem tiek dots uzdevums izstrādāt zinātniski pētnieciskos darbus par tēmām, kas saistītas ar pārtikas un bioloģisko atkritumu novēršanas vai apsaimniekošanas jautājumiem.

Rakstu sērijā iepazīstinām ar labāko darbu autoriem un viņu darbiem. Konkursā godalgoto trešo vietu ieguva Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Pārtikas kvalitātes un inovāciju studiju programmas 4.kursa studente Daniela Dreslere.

Par sevi viņa saka: “Mani sauc Daniela Dreslere, es nāku no Tukuma novada, Vānes pagasta. Šobrīd studēju Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes, Pārtikas institūta, 4.kursā studiju programmā “Pārtikas kvalitāte un inovācijas”. Šis studiju virziens izvēlēts pēc Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma absolvēšanas. Tā kā tika absolvēta Ēdināšanas pakalpojumu specialitātes programma, vēlējos turpināt pilnveidot sevi šajā jomā. Studiju programma “Pārtikas kvalitāte un inovācijas” tika izvēlēta, jo man ir svarīgi, kāda pārtika nonāk uz mūsu galda, kā arī piesaista inovācijas pārtikas nozarē.”

Pētnieciskā darba tēmu par mencu ādu potenciālu kolagēna ieguvē Daniela izvēlējusies, jo prakses laikā zivju pārstrādes uzņēmumā tika novērots, ka rodas daudz un dažādu zivju apstrādes blakusproduktu (atkritumu). Tā, kā ražotājiem ir jādomā par iespējamu efektīvu atkritumu samazināšanu, tad tika izlemts izmantot zivju ādas, kolagēna ekstrakcijai. Ideja par kolagēna ieguvi no zivju ādām tikai attīstīta kopā ar docenti Ilzi Grāmatiņu. Šāda veida pētījumu studente veikusi pirmo reizi, bet jāņem vērā, ka atkritumu samazināšana ir globāli svarīga un šī tēma būtu jāpēta tālāk.

Daniela uzskata, ka pētījuma tēma ir aktuāla, jo tieši zivju kolagēna lietošana pasaulē arvien pieaug. Šis pieaugums saistīts ar to, ka zivju kolagēnu iespējams izmantot pārtikā, farmācijā un kosmētikā, kā arī šis kolagēns cilvēka organimā asimilējas labāk. Viņa uzsver, ka samazinās sauszemes dzīvnieku izmantošana kolagēna ieguvē. Kā arī domā, ka pievienotā vērtība pētījumam ir tā, kad tas vērsts uz atkritumu samazināšanu un to iespējams praktiski pielietot gan Latvijā, gan pasaulē. Par kolagēna pielietošanas potenciālu turpmāk tiks veikti zinātniskie pētījumi.

Danielas dzīves moto skan: “Jo vairāk dari, jo vairāk vari izdarīt!”

D.Dresleres zinātniski pētnieciskais darbs “Mencu ādu potenciāls kolagēna ieguvē” pieejams šeit.

Grēta Girvaite: Permakultūras rīks “GALA Dārzs”

15.07.2024

Noslēdzot rakstu sēriju par zinātniski pētnieciskā...
Lasīt vairāk
Antra Adiene: pārtikas atkritumu mazināšanas iniciatīvas Eiropas valstīs un labās prakses piemēri Latvijā

04.07.2024

Turpinām iepazīstināt ar labāko zinātniski pētniecisko...
Lasīt vairāk
Daniela Dreslere: mencu ādu potenciāls kolagēna ieguvē

26.06.2024

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija...
Lasīt vairāk
Studenti sniedz jaunu ieskatu bioloģisko atkritumu apsaimniekošanā

13.06.2024

Vakar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības...
Lasīt vairāk