Mūsdienu patēriņa paradumi un pārtikas atkritumu problēma kļūst arvien aktuālāka, un Latvijas sabiedrībā joprojām pastāv daudz neskaidrību par pārtikas patēriņa ietekmi uz vidi un sociālo labklājību. Lai veicinātu ilgtspējīgu domāšanu un palīdzētu ikvienam kļūt atbildīgākam patērētājam, LIFE Waste to Resources IP projekta partneris - vides aizsardzības un izglītības biedrība "Zaļā brīvība" ir izstrādājusi virkni izglītojošu materiālu par pārtikas atkritumu samazināšanu.
Izglītība kā ceļš uz ilgtspējīgāku nākotni
Biedrība "Zaļā brīvība" darbojas ar mērķi veidot sabiedrību, kas dzīvo saskaņā ar apkārtējo vidi un izprot savas izvēles ietekmi uz planētu. Biedrība īpašu uzmanību pievērš patēriņa paradumu un globalizācijas radītajām sekām, cenšoties ne tikai informēt, bet arī mudināt cilvēkus aktīvi iesaistīties lēmumu pieņemšanā par vidi un ilgtspējīgu attīstību.
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā mazināt pārtikas atkritumu apjomu, ir izvairīšanās no pārtikas izšķērdēšanas jau pašā sākumā. Tam nepieciešama gan izpratne par atbildīgu patēriņu, gan praktiskas iemaņas pareizā pārtikas iegādē, uzglabāšanā un izmantošanā. Tāpēc biedrība ir izstrādājusi izglītojošus materiālus, kas sniedz vērtīgu informāciju jauniešiem, mājsaimniecību pārstāvjiem un pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem, kuri vēlas veicināt ilgtspējīgu patēriņu savās kopienās.
Pārtikas atkritumu problēmas risināšana – kopīga atbildība
Izstrādātie materiāli izgaismo saikni starp pārtikas izšķērdēšanu un tās ietekmi uz vidi un sabiedrību visā pārtikas piegādes ķēdē. Tajos iekļauta informācija par pārtikas izmešanas iemesliem, ilgtspējīgiem risinājumiem un praktiskiem soļiem, kā ikviens var samazināt savu ietekmi uz vidi. Biedrība cer, ka šie materiāli ne tikai rosinās iedzīvotājus mainīt ikdienas paradumus, bet arī pievērsīs uzņēmēju un lēmumu pieņēmēju uzmanību nepieciešamībai veicināt atbildīgāku pieeju pārtikas resursu izmantošanā.
Biedrība "Zaļā brīvība" aicina ikvienu interesentu izmantot pieejamos izglītojošos resursus un aktīvi iesaistīties ilgtspējīgas sabiedrības veidošanā. Ilgtspējīgas patēriņa prakses ieviešana ne tikai samazinās pārtikas atkritumu apjomu, bet arī veicinās ekonomiskus un sociālus ieguvumus, padarot pārtikas sistēmu taisnīgāku un efektīvāku.
Vairāk par biedrības iniciatīvām un pieejamajiem materiāliem biedrības "Zaļā brīvība" mājaslapā https://www.zalabriviba.lv/temati/atkritumi-un-resursi/partika/.
Šis apskats veidots LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros, kas ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras.
Šī informācija atspoguļo tikai LIFE Waste To Resources IP projekta partneru viedokli, un Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra neatbild par to, kā tiek izmantota šeit paustā informācija.