Logo
lv en

VARAM ministre I.Bērziņa: mums ir nepieciešama plašas sabiedrības izpratne un zināšanas par azbestu saturošo atkritumu bīstamību

08.05.2024

Šodien, 8. maijā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kopā ar Valsts vides dienestu, Rīgas Stradiņa universitāti un Pasaules Dabas fondu preses konferencē informēja par azbestu saturošo atkritumu bīstamību cilvēku veselībai un videi, un maija sākumā uzsākto atbalsta programmu trūcīgām un maznodrošinātām personām azbestu saturošā šīfera krājumu nodošanai.

Ikvienam, saskaroties ar azbesta atkritumiem, ir jāņem vērā to bīstamība. Azbesta šķiedras var izraisīt nopietnas elpošanas ceļu slimības, tostarp plaušu vēzi un mezoteliomu. Tāpat azbesta iedarbība var kaitēt arī dzīvniekiem un videi, azbestam iepriekš nokļūstot ūdenī, augsnē un gaisā.

Ministre Inga Bērziņa atzina: “Lai gan ministrijas uzsāktā atbalsta programma LIFE projekta ietvaros ir maza mēroga, tas ir pozitīvs solis šīfera krājumu samazināšanai mājsaimniecībās. Mums ir nepieciešama plašas sabiedrības izpratne un zināšanas par azbestu saturošo atkritumu bīstamību, lai nodrošinātu to, ka azbestu saturoši atkritumi tiek apsaimniekoti atbildīgi un droši veselībai. Aicinu iedzīvotājiem šo iespēju izmantot!”

VARAM LIFE integrētā projekta “Atkritumu kā resursi Latvijā” ietvaros maija sākumā uzsākusi atbalsta programmu trūcīgām un maznodrošinātām personām azbesta šīfera krājumu savākšanai, transportēšanai un apglabāšanai. Programmas ietvaros no vienas mājsaimniecības varēs bez maksas nodot azbesta šīferi no 0,2 līdz 3 tonnām. Pieteikumus atbalsta saņemšanai var iesniegt ministrijā līdz š.g. 31. maijam.

“Mēs apzināmies, ka azbesta šīfera apsaimniekošana ir finansiāli dārga. Tādēļ šīs programmas ietvaros pieejamo finansējumu paredzēts novirzīt tiem, kuriem palīdzība ir nepieciešama visvairāk,” uzsvēra Rudīte Vesere, VARAM valsts sekretāra vietnieka vides aizsardzības jautājumos p.i., Vides aizsardzības departamenta direktore.

Laura Anteina, Valsts vides dienesta ģenerāldirektora vietniece stratēģiskās attīstības un kontroles jautājumos, norāda: “Diemžēl nereti azbests tiek apsaimniekots negodprātīgi un nonāk vidē, par ko liecina VIDES SOS ziņojumu statistika – 2021. gadā tie ir bijuši 27 ziņojumi, savukārt 2023.gadā jau 39 gadījumi, kad dienesta redzeslokā nonākuši gadījumi par vidē izmestiem azbestu saturošiem atkritumiem. Izmaksas, neapšaubāmi, ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc, neskatoties uz rekomendācijām atbrīvoties no šī materiāla atbilstoši, liela daļa iedzīvotāju izvēlas to nedarīt. Tomēr jāatceras, ka azbesta šīfera stāvoklis laika gaitā, ārējo apstākļu ietekmē pasliktinās – materiāls nolietojas un sadrūp, pamazām izdalot kaitīgās vielas gan videi, gan cilvēka veselībai.” Tā kā azbestu saturoši atkritumi ir viens no bīstamo atkritumu veidiem, tiem tiek piemērotas īpašas apsaimniekošanas prasības. Vietnē skiroviegli.lv pieejama informācija par 18 nodošanas punktiem visā Latvijā, kas pieņem azbestu saturošus atkritumus.

Jānis Rozītis, Pasaules Dabas fonda direktors, atgādināja, ka “azbests ir noturīgs vides piesārņotājs, kas paliek vidē ilgu laiku, izraisot pastāvīgu kaitējumu savvaļas dzīvniekiem un ekosistēmām. Azbests ar vēju vai ūdeni var nokļūt tālu, nenoārdoties, nesadaloties, tas piesārņo teritorijas arī tālākā attālumā. Tāpēc pareiza azbestu saturošu materiālu apsaimniekošana un iznīcināšana ir ļoti būtiska, lai samazinātu šo ietekmi un aizsargātu vidi”.

“Diemžēl izpratne par azbesta kaitīgumu ir nepietiekama ne tikai iedzīvotāju, bet arī ekspertu starpā, kas veic azbesta demontāžas darbus. Vairums azbesta demontāžas darbu tiek veikti, neievērojot noteiktās prasības. Par to liecina, piemēram, Valsts darba inspekcijā iesniegto pieteikumu skaits par darbiem ar azbestu saturošiem materiāliem. Turklāt Latvijā faktiski nestrādā azbesta izraisīto slimību diagnostika un saistīšana ar pacienta darba apstākļiem, kas liedz izprast reālo situāciju,” uzsvēra Prof. Dr. med. Ivars Vanadziņš, Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors.

Informācija par atbalsta programmu, kā arī izglītojoši informatīvie materiāli par azbestu saturošiem materiāliem un drošu darbu ar azbestu pieejami LIFE integrētā projekta “Atkritumu kā resursi Latvijā” tīmekļvietnē https://wastetoresources.varam.gov.lv/azbests

Informācija sagatavota LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros, kas ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras.

Šī informācija atspoguļo tikai LIFE Waste To Resources IP projekta viedokli un Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra neatbild par to, kā tiek izmantota šeit paustā informācija.

 

PAPILDU INFORMĀCIJAI:

Sabiedrisko attiecību nodaļa

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Tālr. 20200305; 67026533,

e-pasts: prese@varam.gov.lv

www.varam.gov.lv

Turpinās atbalsta programma azbesta šīfera krājumu nodošanai Latgales reģionā (pieteikšanās ir noslēgusies)

29.07.2024

Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) informē, ka...
Lasīt vairāk
Azbesta atbalsta programmas 3. kārtas Latgales reģionam pieteikuma veidlapa un nolikums (pieteikšanās ir noslēgusies)

28.07.2024

Informējam, ka pieteikšanās azbesta atbalsta programmā ir...
Lasīt vairāk
Biežāk uzdotie jautājumi

28.07.2024

1.     Vai azbestu saturošā šīfera nodošanas pakalpojumam...
Lasīt vairāk
Azbesta atbalsta programmas 2. kārtas veidlapa un nolikums (pieteikšanās ir noslēgusies)

03.06.2024

Informējam, ka pieteikšanās azbesta atbalsta programmā ir...
Lasīt vairāk